Nihat Hatipoğlu: "İnsanların imanını test etme hakkını size kim verdi!"

Sabah yazarı ve İlahiyatçı aynı zamanda ekranlarda Ramazan programlarının vazgeçilmezi Nihat Hatipoğlu, dini ve siyasi konularda hatta çeşitli sosyal deneyler ile gündemden düşmeyen Bülent Yaprakoğlu'na tepkili.

Nihat Hatipoğlu: "İnsanların imanını test etme hakkını size kim verdi!"

Bülent Yaprakoğlu, son yaptığı videoda insanlara Milli Piyango karşıtı bildiri dağıttı. Bunun üzerine Nihat Hatipoğlu'ndan tepki gecikmedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hatipoğlu, "Bu sosyal deney filan olamaz. Dini denek haline getirmek hakkını kim size verdi? İnsanların imanını test etmek günahını savunur haline getirmek hakkını kim verdi size!" ifadelerine yer verdi.

Hatipoğlu, bugün yani 28 Aralık 2018'te yayımladığı makalesinde "Dini, tartışma zeminine çekmeyin" başlığı ile tepkisini açıkca dile getirdi.

Yazısında Bülent Yaprakoğlu'nun yaptığı haberle ilgili, "Elinde kamerası ile güya insanları piyango konusunda uyaran veya sorgulayan bir muhabir. Piyango sırasına giren insanların arasına dalıyor. Şans oyunlarının haram olduğunu söylüyor. Oradaki vatandaşların bir kısmı bu sözleri sabırla dinliyor ve bildiğini yapmaya da devam ediyor. Bir kısmı vazgeçiyor bilet almaktan. Bir kısmı ise, özellikle birkaç hanımefendi sınırı zorlayacak tarzda çok saldırgan mukabelede bulunuyor ve hatta muhabire hakaret edip saldırmaya başlıyor. Bunun adını da sosyal deney koyuyorlar.


Arkadaşlar! Bu sosyal deney filan olamaz. Dini denek haline getirmek hakkını kim size verdi? İnsanların imanını test etmek günahını savunur haline getirmek hakkını kim verdi size! Kur'an-ı Kerim'in yüce ayetlerini böyle kavgalı bir ortamda okuyup, nihayet pamuk ipliğiyle dine bağlı olabilecek bazı insanları inkârcı pozisyonuna sokmakla ne elde ediyorsunuz? Hangi problemi halledeceksiniz bu yöntemle. Helal ve haram böyle mi tebliğ edilir? O kuyrukta her dinden her anlayıştan insan olabilir. Ne yapıyorsunuz orada.
Din tartışılmamalı. Din, karşıtlık pozisyonuna çekilmemeli. Günahı işlemekte olan kişiye o anda müdahale etmek yerine sabırla, teenniyle ve hikmetle uygun zamanı bulup konuşmak daha doğru değil mi?" açıklamasında bulundu.

Yorumlar

yavuz sultan selim En güzeli korkak korkak durmak, onlar sövsün, biz doğruyu bile söylemeyelim, çünkü ekmeğinden olursun, tebliğ bile yapmayalım, bu korkaklığın adı iman zaafiyetidir.
karadeniz yaprakoğlu bildiri falan dagıtmadiki o videoyu sonuna kadar izledim bildiri falan yok