Esed rejiminin Halep'e saldırısında bir çocuk öldü

Suriye'de Esed rejimi ve destekçisi İran’ın kontrolündeki terörist grupların, İdlib'in Gerginliği Azaltma Bölgesi'nin içinde yer alan Halep'in batı kırsalındaki Darut İzze kasabasında ateşkesi ihlal ederek düzenlediği saldırıda bir çocuk öldü, üç sivil yaralandı.

Halep'in batı kırsalındaki 46. tugayda konuşlu rejim ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, Halep'in batısındaki Darut İzze kasabasına karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenleyerek ateşkesi ihlal etti.

Saldırıda, bir çocuk yaşamını yitirdi, yaralanan üç sivil, çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Böylece son 24 saatte İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde rejim güçlerinin saldırısı sonucu hayatın kaybeden kişi sayısı 13’e yükseldi.

- İdlib'deki durum

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki birçok yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak 5 Mart 2020'de Rusya'nın başkenti Moskova'da, Türkiye ve Rusya arasında yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Yorumlar