Halıcı: “Yerel basın, yok olmak üzere”

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Halıcı, kamuda tasarruf tedbirleri nedeniyle yerel basının gelirlerinin önemli bir bölümünü kaybettiğini belirterek, yerel basının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, kamuda tasarruf tedbirleri nedeniyle yerel basının gelirlerinin önemli oranda azalacağını belirterek, "Yerel basın tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Yanlış, hatalı genelgenin bu kısmını derhal geri çekin" dedi.

Halıcı, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, mevcut ekonomi politikaları nedeniyle emeklilerin hak ettikleri rahat ve huzurlu yaşam yerine, hayatta kalma mücadelesi verdiğini öne sürerek, "En düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyelerinin asgari ücretle aynı seviyede olması ve bunun sabitlenmesi gerekmektedir. Emekli aylıkları sadece enflasyona endeksli değil, milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmelidir. Acilen intibak yasasının hayata geçirilmesi gerekmektedir." diye konuştu.

Halıcı, kamudaki tasarruf tedbirlerine göre basın-yayın organlarına ilan ve reklam verilmeyeceğini ve kamu kurum, kuruluşlarının günlük gazete alımı yapmayacağını dile getirerek, bu durumun yerel basının gelirlerini önemli oranda azaltacağını söyledi.

Yerel basının hem demokrasinin hem de haber alma özgürlüğünün bölgelerdeki sigortası ve teminatı olduğuna değinen Halıcı, "Yerel basın tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Birçok gazeteci ve çalışan bu nedenle işsiz kalacak. Yanlış ve hatalı genelgenin bu kısmını derhal geri çekin" dedi. Halıcı, sahipsiz hayvanlar için de vicdani ve güvenli bir çözüm bulunabileceğini de ifade etti.

 

 

Yorumlar