Amerika'dan sonra İngiltere'de alarmda

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, ABD ve Kanada tarafından "tanımlanamayan uçan cisim" düşürülmesi üzerine güvenlik incelemesi başlatılacağını açıkladı.

İngiltere medyasındaki habere göre, ABD'de dün gece "tanımlanamayan cismin" düşürülmesinin ardından açıklama yapan Wallace, şubatta düşürülen 4 cismin ne tür bir tehlike yaratacağını müttefiklerle masaya yatıracaklarını belirtti.

Wallace, "Birleşik Krallık ve müttefikleri, bu hava araçlarının hava sahalarımıza girmesinin güvenliğimiz açısından ne anlama geldiğini görmek üzere inceleme yapacak. Yaşanan durum, küresel güvenliğin nasıl daha kötüye gittiğinin yeni bir göstergesi." ifadesini kullandı.

Söz konusu inceleme sonunda ülkenin hava sahasının korunması ve gözlemlenmesiyle ilgili çalışmalarda değişiklik yapılıp yapılmayacağına karar verilecek.

Savunma Bakanlığı da İngiltere'de milletvekillerinin dile getirdiği, tanımlanamayan hava araçlarının İngiltere üzerinden geçmiş olma ihtimaline yanıt vererek iddiaları reddetti.

Bakanlık, Wallace'ın daha önce yaptığı, "İngiltere üzerinde görülseydi vururduk." açıklamasını hatırlattı.

Şubat ayında 4 hava aracı düşürüldü

Pentagon, 9 ve 12 Şubat’ta "Radar Anormalisi” gerçekleşmesi sonrası Amerikan Başkanı Joe Biden'ın talimatıyla tanımlanamayan bir cismi düşürüldü.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 11 Şubat'ta ABD ile işbirliği içinde Kanada'nın Yukon bölgesi üzerinde cismi düşürdüklerini açıklamıştı.

ABD ordusunun, dün, Kanada sınırındaki Huron Gölü üzerinde uçan tanımlanamayan bir cismi düşürdüğü bildirildi. Böylece şubatta 4 gök cismi düşürülmüş oldu.

Yorumlar