Almanya'dan çifte vatandaşlık adımı!

Almanya'da Olaf Scholz hükümeti çifte vatandaşlık kurallarında reforma gitmeyi ve Türklerin tepkilerini gidermeyi hedefliyor.

Almanya'daki en büyük göçmen grubu olan Türklere çifte vatandaşlık hakkı olmamasına karşın AB ve İsviçre vatandaşlarının dışında Afganistan, Arjantin, Brezilya, İran, Küba, Lübnan ve Meksika gibi ülkeler çifte vatandaşlık hakkına sahip. 

Alman vatandaşlığına geçen ABD vatandaşlarının yüzde 99,2'sine, Kanada vatandaşlarının da yüzde 95,2'sine çifte vatandaşlık hakkı tanındı. Türkler de bu duruma oldukça tepki gösteriyor.

DW Türkçe'den özel Değer Akal'ın haberine göre; Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşillerin oluşturduğu koalisyon hükümeti, vatandaşlık yasasında kapsamlı reforma hazırlanıyor.

Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştırmayı ve çifte vatandaşlık önündeki engeli kaldırmayı planlayan hükümet, yasa değişikliği için hazırlıkları yıl sonundan önce tamamlamayı hedefliyor.

Değişikliğe göre Alman vatandaşlığına başvurmak için gereken 8 yıl ikamet koşulu 5 yıla düşürülecek. Ayrıca belirli alanlarda özel başarı kaydeden göçmenlerin geçişi 3 yılda da gerçekleşebilecek.

Vatandaşlık reformu ile bundan sonra Alman vatandaşlığına geçecek kimseye, geldiği ülkenin vatandaşlığından çıkma şartı koşulmayacak.

Mevcut uygulamada istenen Almanca dil seviyesi, bu 1960'lı yıllardan gelen kuşaklar için de yasa değişikliği ile düşürülecek.

Ancak muhalefet partiler bu reforma tepkililer. Muhalefet partisinden pek çok kişi kararın olduğu haliyle kalması gerektiğini ifade ediyor.

Yorumlar