Dikkat bulaşıcı! Bu belirtiler varsa hemen göz muayenesi olun.

Göz nezlesi tedavi edilmediği zaman kalıcı hasara neden olabilir.

Dikkat bulaşıcı! Bu belirtiler varsa hemen göz muayenesi olun.
Göz nezlesini hafife almamak gerekiyor. Sert hava değişikliği ile birlikle son günlerde oldukça artış yaşanan göz nezlesi tedavi edilmediği zaman gözde kalıcı hasara neden olabiliyor. 
 
Hemen hemen her yaşta insanın başına gelebilecek bu hastalık özellikle çocuklarda görülüyor. Kızarıklık, sulanma ve göz kapaklarının yapışması ile kendini belli eden bu hastalık tedavi edilmezse gözde kalıcı hasar bırakabiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Levent Akçay göz nezlesiyle ilgili bilinmesi gerekenleri AjansHaber’e anlattı;

“ALERJİK BİR HASTALIKTIR”

Göz nezlesi olan hastaların ışığa karşı duyarlı olduğunu belirten Akçay “Genellikle çocuklarda görülür. Gözde sulanma ve kaşıntı yapar. Hastalar ışığa rahat bakamamaktan şikâyet eder. Bu hastalık alerjik kökenli bir hastalıktır. Konjonktiva dediğimiz gözü örten beyaz zarda alerjik reaksiyonlar oluşur.” ifadelerini kullandı.

“GÖZ NEZLESİ BULAŞMAZ, AKUT GÖZ İLTİHABI İLE KARIŞTIRILIYOR”

Hastalarda ışığa bakamamakla birlikte göz kapaklarını rahat açamama durumu yaşandığını anlatan Akçay “Hastalar ışığa duyarlı oldukları için genellikle başları yere eğik gezerler. Gözde sümüksü beyaz bir salgı oluşabilir. Göz nezlesi bulaşmaz. Ama sıklıkla akut göz iltihabı karıştırılır. Akut göz iltihapları bakteri ya da virüslerle olan bir konjonktivittir. Alerjik konjonktivitin aksine bulaşıcıdır. Alerjik konjonktivittten farklı olarak kirpiklerde çapaklanma da yapabilir. Viral konjonktivitlerden  adenoviral konjonktivit ise mutlak tedavi gerektiren doktorun sık kontrol etmesi gereken çok bulaşıcı bir göz hastalığıdır. Viral keratit bir süre sonra iyileşse bile gözün saydam tabakası olan korneada leke bırakarak uzun süre kortizon tedavisi gerektirebilir.” dedi.

“BAKTERİYELSE ANTİBİYOTİK DAMLALAR GEREKTİRİR”

“Göz nezlesi alerji varlığında kullanılan ilaçlarla, tabletler ve damlalarla tedavi edilebilir. Bazen kortizon kullanılır eğer bu da yetersiz kalırsa konjonktivaya kortizon enjeksiyonu ile rahatlatılır. Bakteriyel konjonktivit varsa mutlaka antibiyotikli damlalar gerekir. Adenoviral konjonktivit varsa antiviral pomadlar, sık sık göz ve çevresini ılık suyla yıkama ve korneada leke bırakıyorsa kortizon damlaları kullanmayı gerektirir.” diyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Levent Akçay tedaviye hemen başlanılması gerektiğini söyledi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir. 

 
 

Yorumlar