Oyuncu İsrafil Köse'nin ölümü davasında gelişme

Oyuncu İsrafil Köse'nin geçtiğimiz yıl hayatını kaybetmesine neden olan kazayla ilgili devam eden davada, mahkeme tarafların kusur durumunun tespiti için 3. kez rapor alınmasını istedi.

Oyuncu İsrafil Köse'nin ölümü davasında gelişme

Kadıköy'de geçtiğimiz yıl Ağustos ayında, oyuncu İsrafil Köse motosikletiyle seyir halindeyken Ayrılıkçeşme Metro İstasyonu güzergahı üzerinde park halindeki, sürücüsü Bekir Serkut Özhan'ın içinde bulunduğu ticari taksiyle çarpıştı. Ünlü oyuncu, kazadan 2 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Taksi sürücüsü hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

SANIK ‘ASLİ', ÜNLÜ OYUNCU ‘ALT DÜZEY TALİ' KUSURLU BULUNDU

Taksi sürücüsü Bekir Serkut Özhan'ın yargılandığı davada, tarafların kusur durumunun tespitine ilişkin alınan Adli Tıp raporunda, motosikletin geçişini tamamlamasını beklemeden kontrolsüz bir biçimde kapısını açarak kazanın oluşumuna sebebiyet verdiği belirtilen sanık sürücü Bekir Serkut Özhan, “asli ve ağır derecede kusurlu” bulundu. Raporda, seyir hızını yol ve mahal şartlarına göre ayarlamadığı, dikkatsiz ve kontrolsüz seyrettiği belirtilen oyuncu İsrafil Köse'nin ise “alt düzey tali derecede kusurlu” olduğu kaydedildi.

YENİ BİR RAPOR İSTENMİŞTİ

Anadolu 60. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada taraf avukatları hazır bulundu. Olayın park halindeki aracın kapısını açmasından dolayı meydana geldiğini ve sanığın tam kusurlu olduğunu söyleyen müşteki avukatı Asım Çeker, “Alkolün kusurla bir ilgisi yoktur. Yargıtay uygulaması da bu yöndedir. Yasal düzenlemede de alkol miktarı kusur durumunu etkileyen bir sebep değildir”ifadelerini kullandı.

Kusurun kazada hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse'de olduğunu söyleyen sanık Bekir Serkut Özhan'ın avukatı ise yeni bir rapor alınmasını talep etti.

YENİDEN RAPOR ALINACAK

Bilirkişi raporu ve sonrasında alınan Adli Tıp raporunda kusur durumu konusunda çelişki çıktığını belirten mahkeme hakimi, 3 kişilik uzman bilirkişi heyetinden yeniden rapor istenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Öte yandan dava kapsamında daha önce alınan bilirkişi raporunda, oyuncu İsrafil Köse ve sanık Bekir Serkut Özhan trafik kurallarına aykırı hareket ettikleri belirtilerek, her ikisi de “asli kusurlu” bulunmuştu.

Yorumlar