Almanya Başbakanı Merkel, Netanyahu ile görüştü!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, telefonda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü.

 Almanya Başbakanı Merkel, Netanyahu ile görüştü!

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, telefonda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştüğü bildirildi.

MERKEL'DEN KÜSTAH SÖZLER

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert'in yazılı açıklamasına göre, Merkel, görüşmede, İsrail devletinin 70. kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, Gazze'deki gelişmelerin ışığında, şiddetin tırmanmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

İSRAİL'İN YAPTIĞI ZULMÜ BİRKAÇ KELİME İLE GEÇİŞTİRDİ

Merkel ayrıca, Almanya'nın, İsrail'in güvenlik endişelerini anlayışla karşıladığını, düşünce özgürlüğü ve huzursuzluk yaratmak amacıyla barışçıl gösteri hakkının kötüye kullanılmaması gerektiğini ifade ederek, yapılan zulme sessiz kalmayı tercih etti.

Seibert, açıklamasında, Merkel'in, İran sorumluluklarını yerine getirdiği sürece, Almanya'nın, İngiltere ve Fransa gibi İran ile olan nükleer anlaşmaya sadık kalacağını bildirdiğini aktararak, "Her iki lider, İran'ın balistik füze programından, ayrıca Suriye, Irak ve Yemen gibi bölge ülkelerinde oynadığı istikrarsızlık yaratan rolünden kaygı duyduklarını ifade etmişlerdir." dedi.

İRAN'I DA KINADI
Seibert, Başbakan Merkel'in görüşmede, İran'ın Golan tepelerindeki İsrail mevzilerine yönelik saldırılarını da kınadığını ve İsrail'in kendini savunma hakkının bulunduğuna vurgu yaptığını kaydetti.

Yorumlar