Maden yakınlarından flaş karar!

Ermenek'te gerçekleşen su baskını sonrası mahsur kalan 18 madencinin yakınları suç duyurunda bulunacağı öğrenildi.

Maden yakınlarından flaş karar!
Ailelerden suç duyurusu31 Ekim 2014 Cuma 14:11Karaman’ın Ermenek ilçesinde 18 işçinin mahsur kaldığı madendeki çalışmalarla ilgili bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Enerji Bakanı Taner YILDIZ, madende çalışan 180 işçinin de sigortalı olduğunu ifade etti. Madende mahsur kalan işçilerin ailesi maden sahibi hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
Karaman'da Ermenek ilçesindeki madende mahsur kalan 18 işçinin kurtarılması için çalışmalar devam ediyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Enerji Bakanı Taner YILDIZ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Su tahliyesinin öncelik olmaktan çıktığını dile getiren Bakan Enerji Bakanı Taner YILDIZ, “Önceliğimiz tahkimat ve malzemelerin çıkartılması” diye söyledi.

"İÇERİDEN GÖRÜNTÜLER ALINDI"
 
Yıldız, "İçeriden bütün görüntüler alındı, sizlere verildi. Bunları sizler de kamuoyuna paylaşabilirsiniz. Oradaki çalışmalar, o malzemeler nasıl çıkarılıyor, vagonlar nasıl dolduruluyor, orada tahkimat nasıl yapılıyor, ağaçlar nasıl naklediliyor, bütün ayrıntılarıyla detaylarıyla birebir onları da kamuoyuyla paylaşma imkanımız olacak" ifadelerini kullandı.
 
Bakan Enerji Bakanı Taner YILDIZ, kurtarma ekibi için risk olmamasına çalışıldığını da ifade etti.
 
'UYUMLU VE GÜZEL ÇALIŞMA'
 
Çalışmaları bizzat yerinde gördüklerini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de  “Uyumlu ve güzel bir çalışma gerçekleştiriliyor. Çalışmalar atik bir şekilde götürülüyor. Vardiya sistemi düzenli bir şekilde çalışıyor. Seri bir çalışma mevcut. İnşallah hızlı bir şekilde yeraltındaki kardeşlerimize ulaşırız” diye konuştu.
 
'HEPSİ SİGORTALI'
 
Madende çalışanların sigortalı olup olmadığı konusuna da değinen Çelik, “180 şahıs çalışıyor. Tamamı da sigortalı. Sigorta problemi bulunmuyor” diye söyledi.
 
'SÜREÇ HIZLANDI'
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise “Su tahliyesinde bir hızlanma laf konusu. Nefeslikteki çalışmalar hızlı bir şekilde yürüyor. Dün gece itibarıyla sürecin daha da hızlandığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.
 
MADEN SAHİBİNE SUÇ DUYURUSU
 
Madende mahsur kalan işçilerin ailesi maden sahibi hakkında suç duyurusunda bulundu.


 

Yorumlar