FETÖ'nün Dua Listesindeki 47 Kişiye Tutuklama Kararı

Örgütün motivasyonunu artırmak adına oluşturulan, örgütün ele başı Fethullah Gülen'in bizzat dua edeceği kişilerin listesinde yer alan 944 kişiden 47'si tutuklandı. Listedeki 13 kişiye ise yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

FETÖ'nün Dua Listesindeki 47 Kişiye Tutuklama Kararı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz salı günü 944 kişilik dua listesi adı verilen listede adları geçen 96 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 96 kişi hakkında verdiği gözaltı kararı üzerine bu kişilerden 60'ı gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan ikisinin Sancaktepe'de bulunan örgütün "gaygubet" adını verdiği evde yakalandığı belirtildi.

Gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 60 kişi, "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" ve "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

DUA LİSTESİNDEKİ 47 KİŞİ TUTUKLANDI

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği mahkemede, 47 kişinin tutuklanmasına karar verirken, 13 kişiyi de serbest bıraktı. Mahkeme serbest bırakılan 13 kişi yurt dışına çıkma yasağı verdi. 

İSTANBUL ANADOLU CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN YAZILI AÇIKLAMA 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Fetullah Gülen'in örgütün motivasyonunu arttırmak için bizzat dua edeceği 944 kişilik listede bulunan kişilerden 33'ünün FETÖ/PDY çatı yapılanmasında yönetici konumunda olduğu, 33 kişinin imam/yönetici konumunda olduğu, 9 kişinin FETÖ/PDY terör örgütü elebaşının akrabası olduğu, 47 kişinin çatı davasında yönetici olan kişilerin akrabaları olduğu, 70 kişinin KHK'dan ihraç kaydının bulunduğu, 475 kişinin FETÖ/PDY ile iltisaklı şirketlerde SGK kaydının olduğu, 1 kişinin darbe yöneticisi olarak darbe girişimine bizzat iştirak ettiği, 1 kişinin TRT Ulus binasının işgalini organize ettiği, 177 kişinin de KHK ile kapatılan sendika/derneklerde yönetici, kurucu veya üye oldukları bilgisine yer verildi.

Listedeki 700 kişi hakkında yetkisizlik kararı verildiği ve dosyalarının ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderildiği bilgisine de yer verilen açıklamada, yetki alanında bunan 96 kişi hakkında da soruşturmanın Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürüldüğüne ve  haklarında da 4 Aralık 2018 tarihinde gözaltı kararı verildiği kaydedildi.

Yorumlar