Erken yerel seçim olacak mı? Ne zaman yapılacak?

24 Haziran seçimlerinin sona ermesinin ardından 2018 yılında erken yerel seçim olacak mı sorusu kulislerde konuşulmaya başlandı. Erken yerel seçim ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı Ajanshaber.com'da.

Erken yerel seçim olacak mı? Ne zaman yapılacak?

2019 yılının mart ayında yapılması beklenen yerel seçimlerle ilgili erkene alınma durumu konuşulmaya başlandı. Belediye ve muhtar seçimlerinin erkene alınması konuşulurken vatandaşlar konuyla ilgili neler yaşanacağını merak ediyor. 2018 yılında erken yerel seçim olacak mı sorusu vatandaşlar tarafından yanıt bekliyor. Yerel seçimlerin erkene alma durumuyla ilgili TBMM Başkanı İsmail Kahraman açıklamada bulundu. Kahraman'ın yaptığı açıklamanın ardından erken yerel seçim ne zaman yapılacak sorusu yanıt bulmuş oldu.

ERKEN YEREL SEÇİM OLACAK MI?

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yerel seçimlerin erken tarihe alınmasıyla ilgili konuştu. Kahraman, "Alınmaz. Çünkü Anayasa'ya göre de uygun değil. Seçimler hakkında Anayasa'da daha önceden hüküm var, yapılacak tarih hakkında. Genel seçimlerde yoktu; ama mahalli seçimde var. Zaten geldi. Mart'a ne kaldı? O, 3 ayı aday olarak düşünün. 6 aylık bir zaman kaldı. Ama onun ayrı bir formülünü ararlar mı bilmiyorum. Fakat zorlamanın gereği yok" şeklinde konuştu.

ERKEN YEREL SEÇİM NE ZAMAN YAPILACAK? 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, "Mart'a ne kaldı? O, 3 ayı aday olarak düşünün. 6 aylık bir zaman kaldı. Ama onun ayrı bir formülünü ararlar mı bilmiyorum." dedi. Yerel seçimlerin şu anki plana göre 2019 yılının mart ayında yapılması bekleniyor. 

"HER SEÇİMİN ZAMANINDA OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Ben her seçimin zamanında olması gerektiğine inanıyorum. Ama bu erken seçimin de doğru yapılan bir hareket olduğuna inanıyorum. Sonucu da fevkalade oldu. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun. İstikrarlı bir Türkiye... Geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz inşallah" diye konuştu.

"3 SİYASİ PARTİ ANLAŞIRSA ERKEN YEREL SEÇİM OLUR"

Mustafa Elitaş, yerel seçimlerin sohbaharda yapılacağı yönündeki iddiaları da değerlendirdi. Elitaş, bu konuda şunları söyledi:

''Yerel seçimlerle ilgili biz AK Parti olarak 2013 yılında bir girişimde bulunmuştuk. O dönemde CHP ve MHP 'evet' demişti. Bunun halk oylamasına gitmeden yapılması şarttı. O dönem yerel seçimler için CHP uzlaşmak yerine vazgeçmişti. Ondan dolayı seçimlerin kasım ayında yapılması gerçekleşmemişti. Biliyorsunuz rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu 2009 yılındaki yerel seçimlerde 'hava şartlarının olumsuz olması' diye ifade ettiğimiz bir şehadet şerbetini içti. Ondan sonra bütün siyasi partiler, sonbaharda kasım ayının ilk haftası veya ikinci haftası aslında ekim ayının da son haftası olabilirdi, ancak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olduğundan dolayı böyle bir şeyin olmaması gerektiğini ifade ettiler.


Kasım ayının ilk pazar ya da ikinci pazar günü, bu da 1 ile 8'i arasını içeren bir zaman dilimini içeriyor, bu tarihte olmasının benim kanaatimce uygun olduğunu düşünüyorum. Anayasa'nın ilgili maddesi değiştiğinde bu yapılır. Bunun referanduma gitmeyecek şekilde değişmesi lazım. Çünkü referanduma giderse referandumun halk oyunu sunulmasıyla ilgili kanunun 60 günlük süresi var. Parlamentodan geçmesi 1 aylık bir süre. 60 günlük süre dediğimizde Ekim ayına geliyor. Ekim'de referandumdan geçirilse bile 90 günlük bir süre var. Bu sefer Mart yerine Şubat ayına alması gerekiyor. Bu konuda 3 siyasi partinin anlaşması gerekiyor. AK Parti, CHP ve MHP'nin bu konuda uzlaşması gerekiyor. Bizim gündemimizde yerel seçimlerin öne alınmasıyla ilgili bir durum sözkonusu değil. Milliyetçi Hareket Partisi de böyle bir şeyin olmadığını ifade etti ama diğer siyasi partiler böyle bir beyanda bulunursa yetkili kurullar değerlendirme yapar."

Yorumlar