Yıllardır beklenen devasa proje Ovit Tüneli'nin açılış tarihi belli oldu!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ovit Tüneli'nin 13 Haziran'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı törenle açılacağını duyurdu.

Yıllardır beklenen devasa proje Ovit Tüneli'nin açılış tarihi belli oldu!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı CNN Türk canlı yayında önemli açıklamalar yaptı. Konuşmasında Ovit Tüneli'ne değinen Yazıcı canlı yayında açılış tarihini açıkladı.

OVİT TÜNELİ NE ZAMAN AÇILACAK?

Bakanımızla, bölge müdürüyle görüştük. Tünel iki tüpten oluşuyor. İki tüpün açılışını inşallah 13'ünde gerçekleştireceğiz. Bu Rize mitinginden önce mi olur sonra mı olur? Belki miting alanında olur, orada birileri gider. Ama Ovit Tüneli'nin açılışı 13 Haziran günü cumhurbaşkanlığımız başkanlığındaki heyet gerçekleştirecek. Bu da Türkiye'nin devasa projelerinden bir tanesi.

24 Haziran'da yapılacak olan seçimler için "Seçmen, ittifakı değil adayları konuşuyor" diyen Yazıcı’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Cumhurbaşkanına odaklanılmış. İkinci tura bırakılmadan seçileceği yönünde, onu beyan ediyorlar. Güçlü parlamento oluşmasının altı çiziliyor. Kafası karışık az da olsa insanlar var.  İttifakı farklı şekilde yorumlayan yöneticiler var. Ama vatandaşlarımızın bunlara dikkate aldığı kanaatinde değilim.

OVİT TÜNELİ NEREDE?

Rize-Erzurum karayolu güzergahındaki 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda. Tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında kış aylarında aşırı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale geldi. Tünelin giriş kotu 1919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 oldu. 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşüyor.

OVİT TÜNELİ KAÇ KM?

Tünelin giriş kotu 1919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 oldu. 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşüyor.

Yorumlar