Ukrayna Kovid-19'da rekor kırdı! 1 günde 734 kişi öldü!

Ukrayna’da bir günde koronavirüs nedeniyle 734 kişi hayatını kaybederken, bu sayı salgının başından beri kaydedilen en yüksek sayı oldu.

Ukrayna, koronavirüs ile mücadele etmeye devam ediyor. Bugün açıklanan koronavirüs vefat sayısıyla bir günde hayatını kaybedenlerin sayısı 734 olarak açıklanırken bu sayı korona virüs salgınının başından beri kaydedilen en yüksek günlük vefat sayısı oldu. Hastaneye yatış oranı da geçen haftaya göre yüzde elli arttı.

Ülkenin sadece %15'i aşılı

Avrupa’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Ukrayna’da aşılama oranı oldukça düşük. 41 milyon nüfusa sahip ülkede, yaklaşık olarak 7 milyon kişinin aşı olduğu biliniyor. Sağlık Bakanı Viktor Lyashko, koronavirüs nedeniyle hastaneye başvuran kişilerin yüzde 94’ünün aşı olmadığını açıklarken, hastanede yatan kişilerin üçte ikisinin ise oksijen desteği aldığını duyurdu. Lysashko ayrıca, "Hastaneye yatış şu anda aşırı boyutlara varmış durumda, herkesi aşı olmaya çağırıyorum bu kötü durumu ancak böyle durdurabiliriz" dedi.

Vaka sayıları hızla artıyor

Ukrayna’da son paylaşılan koronavirüs verilerine göre, ülkede toplam 2 milyon 800 bin vaka bulunurken, 64 bin 936 kişi de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Yaz aylarında koronavirüs vaka sayılarında düşüş yaşayan Ukrayna’da, vaka sayıları geçen haftalarda 16 bin - 20 bin arasında seyrederken, dün açıklanan vaka sayısı ise 19 bin 120 oldu.

Aşı kısıtlaması başladı

Hükümet sık sık aşı uyarısında bulunurken aşı olmayan vatandaşlar restoran, spor salonu ve diğer halka açık alanlarda kısıtlamalarla karşılaşıyor. Bazı sektörlerde çalışanlara aşı şartı da getiren Ukrayna, öğretmenlerin aşı olmasını zorunlu hale getirdi.

Yorumlar