Türkiye-Hollanda arasındaki kriz sona erdi

Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi kararı alındı. Bu süreçten sonra Türkiye ve Hollanda karşılıklı olarak büyükelçi atayacak.

Türkiye-Hollanda arasındaki kriz sona erdi

Anadolu Ajansı, Türkiye ile Hollanda'nın ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldığını duyurdu. 

ÇAVUŞOĞLU TELEFONLA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye ve Hollanda'nın ilişkileri normalleştirme kararı aldığını söyledi.

HOLLANDA DIŞİŞLERİ BAKANI TÜRKİYE'YE GELİYOR 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in bu yılın ikinci yarısında Türkiye'yi ziyaret edeceği belirtildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye ve Hollanda ilişkilerine yönelik yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"11 Temmuz tarihinde Türkiye ve Hollanda Dışişleri Bakanları Brüksel’deki NATO Zirvesi marjında görüşmüşlerdir. Bakanlar Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkilerin bozulmasına sebebiyet veren, 2017 Mart ayında vuku bulan üzüntü verici olayları ele almışlardır. İki Bakan Türkiye ve Hollanda’nın birçok ortak çıkara sahip iki dost ve NATO müttefiki ülke olduklarının altını çizmişlerdir. İki ülke 400 yılı aşkın süredir yakın ilişkiler sürdürmüşlerdir, halen 60 yılı aşkın süredir NATO müttefikidirler ve aralarında kayda değer ticaret ve yatırım ilişkileri bulunmaktadır. İki Bakan Türkiye ve Hollanda arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ülkelerinin hazır olduklarını beyan etmişlerdir. Göç, terörle mücadele ve ekonomik işbirliğini ilerletme gibi birçok konuda iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin öneminin altını çizmişlerdir. NATO Zirvesindeki bu olumlu görüşmeyi takiben iki Bakan birbirleriyle tekrar temasa geçmek için inisiyatif almışlardır. Hollanda Dışişleri Bakanı Türkiye Dışişleri Bakanına bir mektup göndermiş ve  Türk Dışişleri Bakanı Hollanda Dışişleri Bakanını telefonla aramıştır. Bu telefon görüşmesinde iki Bakan Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda mutabık kalmışlardır. Bu doğrultuda, Bakanlar Ankara ve Lahey Büyükelçilerinin kısa sürede görevlerine başlamaları konusunda uzlaşmışlardır. Bakanlar ayrıca Hollanda Dışişleri Bakanının 2018’in ikinci yarısında Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunması hususunda anlaşmışlardır." 

Yorumlar