Trump'ın Suriye Kararına Kendi Partisi Senatörleri Tepki Gösterdi

Trump'ın Suriye kararını açıklamasının ardından kendi partisi senartörlerinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham "ABD’li askerlerin Suriye’den çekilmesi büyük hata olur" şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca Trump'ın Obamavari bir hata yaptığını da ekledi.

Trump'ın Suriye Kararına Kendi Partisi Senatörleri Tepki Gösterdi

Trump ve yönetiminin Suriye’den çekilerek geri dönülemez bir hataya imza atabileceğini belirten Graham, "Suriye'den birliklerin çekilmesi, Trump yönetimi için (ABD eski başkanı Barack) Obamavâri bir hata olur" ifadelerini kullandı.

​Graham, "Amerika'nın radikal İslam ile mücadelesindeki sabrı azalırken, radikal İslamcıların Amerikanları ve müttefiklerimizi öldürme isteğinde herhangi bir azalma asla söz konusu değil" dedi. IŞİD'in Suriye, Irak ve Afganistan'da yenilmemiş oldğunu söyleyen Graham, "Trump İran yayılmacılığını kontrol almayı istemekte haklı ancak güçlerimizi Suriye'den çekmek bu çabayı zayıflatacak ve müttefiklerimiz olan Kürtleri tehlike altına atacak" dedi.

Bir diğer Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ise ABD'nin Suriye'den çekilme kararının 'aksi yöndeki askeri tavsiyelere rağmen' alındığını belirtti. Rubio, "Bu büyük bir pot. Bu, Trump yönetiminin ve Amerika'nın yıllarca peşinden gelecek" ifadesini kullandı.

 

Yorumlar