'Tam kapanma'ya yakın önlemler gerekiyor

Koronavirüs salgınıyla mücadele bütün hızıyla devam ederken artan vaka sayıları sonrası 'tam kapanma' yeniden gündeme geldi.

Hürriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Müftüoğlu da 'tam kapanma'ya yakın önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Müftüoğlu, "'Sınırlı kapanma’ önlemlerinin hemen ve acilen daha da sıkılaştırılması, en kısa zamanda hatta mümkünse hemen yarından itibaren çok daha sıkı ve ‘tam kapanma’ya yakın yeni önlemlerle desteklenmesi gerekiyor" dedi.

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü "Daha çok kapanalım" başlıklı yazısında, acilen çok daha sıkı, ‘tam kapanma’ya yakın önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Son birkaç gündür artan vaka sayılarına dikkat çeken Müftüoğlu "Ama kontrolü giderek zorlaşan vaka sayılarını gören her uzmanın aklında hep şu soru var: Acaba daha mı çok kapanmalıyız? Evet" diyerek, nedenlerini de şu şekilde açıkladı:

"Görünen o ki alınan son bu son önlemler, vaka sayılarını azaltmaya yetmeyecek. Bu nedenle geçtiğimiz hafta uygulamaya konulan ‘sınırlı kapanma’ önlemlerinin hemen ve acilen daha da sıkılaştırılması, en kısa zamanda hatta mümkünse hemen yarından itibaren çok daha sıkı ve ‘tam kapanma’ya yakın yeni önlemlerle desteklenmesi gerekiyor. Eğer bunu bir an önce yapmazsak özellikle sağlık sistemimizdeki sıkışma ve son günlerde çok daha net şekilde ortaya çıkan sağlık ordumuzdaki yorgunluk önemli bir sorun haline gelecektir."

Müftüoğlu "Lütfen daha fazla gecikmeyelim, 15 gün sonraki neticeleri beklemeyelim bir an önce harekete geçip mevcut önlemleri daha da sıkılaştırma yoluna girelim" önerisinde bulundu.

Yorumlar