Savcı Uzun’u şehit eden teröriste 564 yıl 81 ay hapis cezası

Tunceli’de savcı Murat Uzun’u şehit eden 'Azat Çüngüş' kod adlı teröriste 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, 564 yıl 81 ay hapis ve 72 bin lira ceza verildi.

PKK'nın bazı sol örgütlerle kurduğu sözde çatı örgüt HBDH'nin Türkiye sorumlusu olan "Azat Çüngüş" kod adlı terörist Gürbüz Topçu, 2017'de Kahramanmaraş'ın Nurhat ilçesinde yapılan operasyonda yaralı olarak yakalanmıştı.

Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun ile çok sayıda güvenlik görevlisinin şehit edilmesi, sivil vatandaşların öldürdülmesi olaylarının da yer aldığı birçok eylemin planlayıcısı olduğu belirtilen Gürbüz Topçu’nun Tunceli 1’inci Ağır Ceza mahkemesinde karar duruşması görüldü.

Görgü tanıkları, teşhis tutanakları ve uzmanlık raporları çerçevesinde görülen karar duruşmasına terörist Topçu, tutuklu olduğu ceza infaz kurumundan SEGBİS vasıtasıyla katılarak daha önce verdiği beyanlarını tekrar etti.

5 kez müebbet

Tunceli 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında savunmaları dinleyen mahkeme heyeti; sanığa Ovacık savcısı Murat Uzun’u, güvenlik güçlerini ve çok sayıda sivilin öldürülmesi olayını gerçekleştiren ve emrini veren Topçu'nun "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek", "terör örgütüne üye olmak" suçlarından 5 kez müebbet ile 564 yıl 81 ay hapis cezası verdi. Terörist Topçu'ya ayrıca 72 bin lira ceza verilmesine hükmedildi. 

30'dan fazla suç dosyası bulunuyor

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nda 30'dan fazla suç dosyası bulunan Topçu'nun, katıldığı ve planladığı eylemler şöyle:

-Tunceli'nin Ovacık ilçesi Garipuşağı köyü kırsalında 2010'da 2 askerin şehit edilmesi, bir askerin yaralanması,

-Tunceli il merkezinde 2011'de halı sahada maç yapan polis memurlarına yönelik saldırıda komiser Cem Kerman ile maçı izleyen öğretmen eşi Dilay Kerman'ın şehit edilmesi, 8 polis memurunun yaralanması,

-Ovacık'ta 2012'de İbrahim Ergün'ün öldürülmesi, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün 2012'de Tunceli-Ovacık kara yolunda kaçırılması, Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun'un 2012'de şehit edilmesi,

-Tunceli Cumhuriyet Mahallesi'ndeki polis noktası ve karakoluna 2015 ve 2016'da düzenlenen saldırılarda 2 polis memurunun şehit düşmesi ve 3 polisin yaralanması.

Yorumlar