Sancak'ta Türkçeye ilgi artıyor

Sırbistan'daki Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinde, Yunus Emre Enstitüsü tarafından verilen Türkçe kurslara ilgi her geçen yıl artıyor.

Sırbistan'daki Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük şehri olan Novi Pazar'da, 2010 yılından beri faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsünde halen 280 öğrenci Türkçe öğrenirken, kurslara sadece Boşnaklar değil, diğer etnik kökenlerden insanlar da ilgi gösteriyor.

Bugüne kadar bine yakın öğrencinin Türkçe kurslarına katıldığı Novi Pazar Yunus Emre Enstitüsü, 599 öğrenciye temel, orta ve ileri seviyede Türkçe bildiklerini belgeleyen sertifika verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde kente yaptığı ziyaret kapsamında açılan Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe kurslarına, ev hanımlarından işadamlarına, farklı etnik kökenden yaş gruplarına çok sayıda kişi katılım sağladı.

Novi Pazar Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Almira Suljevic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkçeye ilginin her geçen yıl daha da arttığını belirterek, bu yıl temel seviyede Türkçe öğrenmek için 178 kişinin kurslara başvurduğunu kaydetti.

Öğrencilerin Türkiye ve Türkçeye duydukları ilgi dolayısıyla kurslara başvurduklarını söyleyen Suljevic, kursiyerlerin büyük bir kısmının eğitimini Türkiye'de sürdürmek isteyen lise öğrencilerinden veya Türkiye ile bağlantılı işlerle uğraşmak isteyenlerden oluştuğunu ifade etti.

Suljevic, enstitüde halen Türkçe öğrenen 280 kursiyer bulunduğunu dile getirdi.

Yorumlar