Ramil Guliyev kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

Türkiye'nin 35 yıllık rekorunu kırarak altın madalya kazanan Milli atleti Ramil Guliyev kimdir sorusu merak ediliyor. Ramil Guliyev nereli ve kaç yaşında sorularının cevabı ve ayrıntılar Ajanshaber.com'da.

Ramil Guliyev kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

Milli atletimiz Ramil Guliyev 35 senenin rekorunu kırarak Türkiye'ye altın madalya kazandırdı. Bunun ardından Ramil Guliyev kimdir sorusu merak edildi. Milli atlet 18. Akdeniz Oyunları'nda 200 metre finalinde piste çıkarak 20.17'lik derecesiyle madalyayı kazandı. Peki Ramil Guliyev nereli ve kaç yaşında? Detayları ve tüm merak edilenleri haberimizin devamında bulabilirsiniz.

RAMİL GULİYEV KİMDİR?

Türkiye'nin 35 yıllık rekorunu kırarak altın madalya kazanan Milli atlet Ramil Guliyev kimdir sorusu merak ediliyor. Ramil Guliyev Londra'da düzenlenen 2017 Dünya Şampiyonası'nda 200 metre final yarışına çıkarak Dünya Şampiyonu olmuştu. Başarılı milli atlet her geçen gün ününe ün katıyor. Ramil Guliyev'i yakından tanımak gerekirse, nereli ve kaç yaşında soruları da merak ediliyor. Peki kimdir bu Ramil Guliyev?

Ramil Guliyev (d. Ramil Eldar oğlu Quliyev, 29 Mayıs 1990, Bakü), Azerbaycan kökenli Türk sprint atleti. 2011 yılında Türk vatandaşı olmuştur. 

100 metre ve 200 metre yarışlarında, ulusal ve uluslararası gençler rekorlarının sahibidir.

2009 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Azerbaycan adına mücadele etti. 100 metrede gümüş madalya, 200 metrede ise altın madalya kazandı.

2009 yılında dağıtılan Avrupa Atletizminde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü'nde ikinci oldu.

2011 yılında Türk vatandaşı oldu. Türk vatandaşlığına geçişi, Azerbaycan Atletizm Federasyonu tarafından öfkeyle karşılandı.

2012 yılında Londra'da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edebilmesi Azerbaycan Atletizm Federasyonu'nun iznine bağlıydı. Ancak yetkili kurumdan Türkiye’yi temsil edebilmesi için izin çıkmadı. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına kadar ulaştırılsa da Azerbaycan Atletizm Federasyonu kararından dönmeyeceğini kesin olarak bildirdi.

Büyükler kariyerinde bir Olimpiyat, iki Avrupa Şampiyonası, bir de Dünya Şampiyonası finali bulunmaktadır.

Aynı zamanda 200 metre Avrupa gençler rekoru ve 60 metrede ulusal gençler rekorunun da sahibidir.

Ramil Guliyev’n antrenörlüğünü Oleg Mukhin yapmaktadır.

200 metredeki zamanı, genç atletlerdeki en hızlı ikinci derece olup en hızlı zaman Usain Bolt'a aittir.

2017 yılında 100 metre yarışında elde ettiği 9,97'lik derece ile 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan üçüncü beyaz atlet oldu.

Paris’te düzenlenen Elmas Lig’de de 200 metrede birincilik ipini göğüsleyen Guliyev, kulüp kariyerini Fenerbahçe’de devam ettiriyor.

Milli atlet 35 yıllık rekoru kırarak altın madalya kazandıSpor29 Haziran 2018 22:06Milli atlet 35 yıllık rekoru kırarak altın madalya kazandı18. Akdeniz Oyunları'nda 200 metre finalinde piste çıkan Milli atletimiz Ramil Guliyev, 20.17'lik derecesiyle 35 yıllık oyunlar rekorunu kırarak altın madalya kazandı.

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler