RAM nedir? Bilgisayarda RAM ne işe yarar?

Teknolojiyle ilgilenen ya da ilgilenmeyen herkesin duyduğu RAM nedir, bilgisayarda ne işe yarar? Ajanshaber sizler için araştırdı,

RAM nedir? Bilgisayarda RAM ne işe yarar?

Bir bilgisayarı meydana getiren birçok donanım bileşeni vardır. Bunun sebebi ise her donanım bileşeninin farklı görevleri yerine getiriyor olmasıdır. Gelen bilgileri işlemek için işlemciye, kullanıcının kaydettiği dosyaları saklayabilmek için hard diske, işlem sonuçlarını kullacıya gösterebilmek için ekran kartına ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyaçların başlıcası ise RAM'dir. Peki RAM nedir, RAM çeşitleri nelerdir, RAM'ler ne kadar, RAM nasıl çalışır ve bilgisayarda RAM ne işe yarar? Ajanshaber olarak haberimizde sorularınızın tümünü cevapladık.

Kelime anlamı olarak RAM “Random Access Memory” yani “Rastgele Erişilebilir Bellek” cümlesinin kısaltılması ile oluşmuş bir tanımdır. RAM; bilgisayar, ekran kartıve birçok mikroişlemci modülünün içinde daimi olarak yer alan bir parçadır. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri

RAM diye adlandırılan bu hafıza bölümünde tutarlar. RAM ve sabit sürücü temel olarak aynı bilgileri saklarlar, ancak RAM’deki bilgilere erişme ve onları işleme hızı, sabit sürücüdeki bilgilere erişme ve onları işleme hızından çok daha büyüktür. RAM bir depolama aygıtıdır. Çalışması, bilgilerin depolanması ve modül üzerinde bilgilerin kalması için sürekli olarak enerji gereksinimi duymaktadır. Belleğe verilen enerji kesildiği anda üzerinde işlem yapılan bilgiler kaybolur.

RAM genellikle tek bir devre üstünde çift taraflı olmak üzere 2 veya 2’nin katları olacak şekilde dizilmiş bellek yongalarından oluşmaktadır. Bu yongaların her biri farklı depolama alanlarına sahiptir. Aynı devre üzerinde bulunan yongaların toplam kapasitesi Ram belleğinin kapasitesini verir. Yongalar üzerinde sayısız transistörle doğru orantılı bir şekilde artan bellek kapasitelerine sahiptirler.

RAM NASIL ÇALIŞIR?

RAM’in içinde 0 ve 1’leri bulunduran bölümler vardır. Bu bölümlerin her birine hücre denir. İşlemci talimatı gönderir, RAM üzerindeki adreslerde ilgili bilgi bulunur ve adres RAM kontrolörüne yollanır. İşlemciden gelen isteği koordine ederek belirli adreslere yollar. Bu adres üzerindeki transistörler hücreleri açarak gereken kapasitördeki bilginin okunmasını sağlar.

Belli bir voltaj üzerinde şarj olmuş kapasitör iki sayı sisteminde 1’leri ve altında şarj olmuş kapasitörde 0’ları gösterir ve veriler de bu şekilde değerlendirilir. Kapasitörler üzerindeki şarjı çok çabuk kaybederler. Dolayısıyla şarj kaybı yaşanacağından bilgi kaybı gibi sonuçlar da doğar. Bu nedenden dolayı da DRAM’ler gibi yenileyici devre dediğimiz yapılar bulunur.

Ayrıca SRAM’de her modülün yapısında 2-4 transistor bulunur, 1 bitlik 0 ve 1 değerlerini tutar. Daha net anlaşılması için işlemci bir bilgi işlediği zaman bu bilgiye daha sonra kolayca erişebilmek için onu RAM’e saklar. Bu işlemin yapılması istendiği zaman işlemci sistem veri yolu ve RAM modülüne yazma sinyali gönderir. RAM bu bilgiyi belli bir adreste saklar. Bu adres ileride gelecek olan bilgi sistemleri için gereklidir.

RAM NE İŞE YARAR?

Bir RAM yongasında farklı iki veriye ulaşabilmek için ortalama aynı süre kullanılır. Fakat disk ve buna benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zamanda uzak ise çok zaman harcanmakta ve baş konumu sürekli olarak değişmektedir. RAM, bilgisayarda işlenecek verilerin ve programların geçici olarak saklanması için kullanılır.

Tüm programlar ve veriler önceden bir girdi biriminden ana belleğe yani RAM’e aktarılıp burada işlenir. RAM bilgisayarda ana hafıza ya da birincil depo, yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanıdır. Bu RAM tipi tümleşik devre biçiminde olmaktadır. Genel olarak hafıza çubuğu ya da RAM çubuğu olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni ise; devre kartlarının üzerinde, küçük devreler halinde plastik paketleme yardımı ile çubuklar halinde olmasıdır.

Şuanki kullanılan kişisel bilgisayarlarda RAM eklemek veya değiştirmek için özel yuvalar bulunmaktadır. Bu alanlara istenilen GB’taki RAM’ler takılarak bilgisayarın olağandan hızlı olması sağlanır. Çoğu RAM hem yazılabilir hem de okunabilir durumdadır. Bu yüzden de okunan, yazılan hafıza isimleriyle de sık sık yer değiştirir. RAM’in yetersiz kaldığı durumlarda sabit disk geçici hafıza olarak da kullanılır. Ancak sistemi yavaşlattığı için tercih edilen bir durum değildir.

RAM ÇEŞİTLERİ

DRAM : Bilgi alışverişini sağlamak için elektrik sinyallerini kullanan bu RAM türü, sürekli kendini yeniler ve bu da hız düşüşüne sebep olur. Bu RAM türünde bilgiler kapasitörlerde saklanırlar. 

SRAM : Bu RAM türü verileri transistör üzerinde saklar ve bundan dolayı yenilenmeye ihtiyaç duymaz. DRAMe göre daha hızlı ve daha pahalıdır. 

SDRAM : İşlemci ile eş zamanlı olarak çalışan bu RAM türü sayesinde işlemler çok daha hızlı gerçekleştirilir. Bundan dolayı en çok tercih edilen RAM türlerinden biridir. 

DDR : Normal bir SDRAMe göre iki kat daha hızlı işlem gerçekleştirme özelliğine sahip olan buRAM günümüzde en çok tercih edilen türdür. Diğer RAMlere göre daha az enerji kullanmasına rağmen daha hızlı çalışabilmektedir.

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler