Piyasaların beklediği faiz kararı açıklandı!

Merkez Bankası piyasaların beklemiş olduğu faiz kararını açıklaması ile faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Piyasa beklentilerine paralel olarak yılın son toplantısında faizlere değişikliğe gitmezken bir hafta vadeli repo faizini de %24 seviyesinde korudu.

Piyasaların beklediği faiz kararı açıklandı!

13 Eylül’de politika faizini 625 baz puan artırarak %24 çıkaran Merkez Bankası, 25 Ekim’de ise faize yönelmedi. TCMB’den yapılan açıklamada ise; enflasyon görünümünde iyileşmelerin gözlenmesinin yanı sıra risklerinde devam edildiği dile getirildi. Enflasyon görünümünde iyileşme sağlanana kadar da sıkı parasal duruşun korunmasına değer verileceğini açıklandı.

TCMB'den yapılan açıklama şu şekilde:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır"

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler