LGS adayları dikkat! Sınava girmeden önce yapılması gerekenler

LGS adaylarının sınava girmeden önce yapması gerekenler aileler ve ortaöğretim öğrencileri açısından büyük önem taşıyor. İşte sınava girmeden önce yapılması gerekenler...

LGS adayları dikkat! Sınava girmeden önce yapılması gerekenler

Yarın gerçekleştirecek LGS sınavına binlerce orta öğretim öğrencisi girecek. Şimdi binlerce öğrenci ve aileleri sınavda neler yapması gerektiğini merak ediyor. Veliler ve öğrenciler heyecanlarını azaltmak için LGS sınavına girmeden önce yapılması gerekenler nelerdir sorusuna yanıt arıyor. Yarın yapılacak LGS sınavı öncesinde sınava girecek adaylara ve velilerine sınavla ilgili çeşitli tüyolar verildi. Sınava girecek adayların moralli ve son derece soğukkanlı olması gerektiği vurgulanırken velilerin yapacağı en önemli davranışın öğrencilere güven hissi aşılaması olduğu belirtildi. İşte LGS sınavına girecek adayları sınava girmeden önce yapması gerekenler...

LGS SINAVINA GİRMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER 

2 Haziran tarihinde iki oturum şeklinde gerçekleştirilecek LGS sınavı öncesi adaylara ve velilere sınavla ilgili çeşitli tüyolar verildi. Adayların sınava girerken soğukkanlı ve moralli olmaları gerektiği önemle vurgulandı. Ailelerin evlatlarına bu zorlu süreçte güven hissi aşılaması gerektiği belirtildi. LGS sınavı öncesi Eğitimci Yasemin Pakkan ve Ebeveyn Koçu Zeynep İşman sınav stresi ve uygulamaları hakkında önemli detaylar verdiler.

"SAKİNLİĞE BÜRÜNMEK SONUCU ÇOK ETKİLEYECEK"

Eğitimci Pakkan, sınav öncesi aileleri önemli uyarılarda da uyardı. Pakkan, “Bazı aileler sınavdan önceki son birkaç günde aşırı heyecanlanıyorlar ve farkında olmadan da çocukları etkileri altına alıyorlar. ‘Gıdaya dikkat edelim zihni açılsın, balık verelim bu hafta başka bir şey yemesin ya da sınavdan bir gün önce çok erken yatıralım iyi dinlensin’ gibi düşünceler çok yanlış. Bence herşey olduğu gibi sakin, sanki bir deneme sınavına gidiyormuş gibi bir sakinliğe bürünmek bence sonucu çok etkileyecek” şeklinde uyarılarda bulundu.

MORALİ YÜKSEK TUTMAK SON DERECE ÖNEMLİ

Eğitimci Yasemin Pakkan, sınavda verilecek 45 dakikalık arada çocuklara sorular hakkında konuşmamaları konusunda uyarıda bulundu. Pakkan, adayların verilen arada sınavda bir hata yaptıklarını öğrenmesinin ikinci bölüme moralsiz bir şekilde gireceklerine neden olacağını söyledi. Pakkan, “Geçtiğimiz sene TEOG’da her dersin sınavından verilen ara çocukları strese soktu. Bu sınavda da ilk bölümden sonra 45 dakika ara verilecek. Çocuk araya çıktığında bir arkadaşıyla konuşursa ve o sınavda bir hata yaptığını anlamış olursa sonraki bölüme moralsiz girecektir. ‘Ben zaten hatalar yaptım şimdi hepsini yapsam da bir anlamı yok’ diye düşünecektir. Çocuklara tavsiyem sınav arasında sorularla ilgili konuşmasınlar. Verilen arada dinlenin, müzik dinleyin ne yaparsanız yapın ama sorular hakkında konuşmayın” diye konuştu.

STRESLE ÖNCE AİLELER BAŞ ETMELİLER

Ebeveyn Koçu Zeynep İşman ise sınavda velilerin yapmaları gerekenler konusunda bilgi verdi. Her sınav öncesi yaşanan en büyük problemlerden olan stresin aslında belli bir miktara kadar yararlı olduğunu belirtti. Özİşman, “Stres kavramından bahsetmek istiyorum. Strese her zaman kötü ve olumsuz bir olgu olarak bakıyoruz. Fakat aslında stresin belli bir miktarı iyidir. Stres insanı harekete geçiren ve motive eden ve vücudumuzun bir savunma mekanizmasıdır. Hele ki hayatlarının geri kalanını etkileme olasılığı olan böyle bir sınavda çocuğun strese girmesi çok doğaldır. Dolayısıyla ailelerin önce bir böyle bakması lazım. ‘Çocuğum strese giriyor’ diye daha fazla kaygılanıyorlar. Bir de herşeyde olduğu gibi anne ve babanın stresle nasıl baş ettiği çok önemli. Strese giren bir annenin çocuğuna ‘sakin kal canım’ demesinin hiçbir anlamı olmuyor” dedi.

HER KOŞULDA DESTEK VERECEĞİNİZİ HİSSETTİRİN

Zeynep İşman’a göre anne ve babalara üşen en önemli şey; sınav gibi yoğun stresli dönemlerde çocuğun her koşulda yanında olduklarına ve destek vereceklerini hissettirmek. Konuyla ilgili olarak İşman, “Bu bir ebeveynlik yaklaşımıdır. Çocuk sınavda başarılı da olabilir, başarısız da olabilir. Ne olursa olsun ‘Seni seviyorum, yanındayım, desteğim sana, sınavlar gelir geçer ama sen her zaman bakisin’ duygularını sözle değil daha çok davranışlarla hissettirmek önemlidir” ifadelerini kullandı.

ASLA BAŞKA ÇOCUKLARLA KIYASLAMA YAPMAYIN

Zeynep İşman, ailelerin yapmaması gereken davranışlar hakkında şöyle konuştu:

“Asla başka çocuklar arasında kıyaslama yapılmamalıdır ya da geleceğe dair felaket senaryoları çizmemek, çocuğun yanında olumsuz olasılıklardan bahsedilmemelidir. Bunlar yapılmadığı takdirde çocukların stresi artacaktır.

Çocukları doğru dinlemek çok önemlidir. Mesela çocuğumuz bu hafta sürekli ‘sınav çok mu zor olacak acaba, sınavda ne yapacağım’ şeklinde söylemlerine anne baba olarak ‘nereden bileyim sınav zor mu olacak girmedim ki daha önce’ denilmesi veya ‘çalışırsa zor olmaz’ şeklinde verilen cevaplar hiçbir işe yaramayacağı gibi bütün iletişimi de kapatacaktır. Çocuk orada aslında başarısızlık durumunda karşılaşacağı tepkileri öğrenmek istiyor. Ebeveynler olarak bunları anlayabilmek çok önemli. Bu gibi durumlarda çocuklara güven ve destek hissi verilmelidir.”

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler