Kıraathaneler aslına dönüyor

Kıraathanelerde Osmanlı döneminde olduğu gibi çay, kahve içilerek kitap okunacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Kıraathaneler Aslına Dönüyor" projesi kapsamında Manisa'nın Salihli ilçesinde Gençlik Merkezi üyeleri kıraathanede bir araya gelerek kitap okudu.

Salihli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Oktay Ayaz, bakanlığın başlattığı proje ile Osmanlı döneminde çay, kahve içilerek gazete, dergi ve kitap okunan kıraathaneleri yeniden aslına kavuşturmak istediklerini söyledi.

Ayaz, gazetecilere yaptığı açıklamada “Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu yıl startı verilen ‘Kıraathaneler Aslına Dönüyor’ projesini biz de Salihli'de, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak başlatmış bulunuyoruz. İlçemizde her ay düzenli olarak kahvehanelerde kitap okuma etkinliği düzenleyip, yine her kıraathaneye bir kütüphane kazandırmak istiyoruz. Osmanlı döneminde kıraathaneler çay, kahve içilirken gazete, dergi okunan mekanlardı. Kıraathanelerin sadece kağıt veya şans oyunlarının oynandığı mekanlar olmasını istemiyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığının başlattığı proje ile kahvehanelerde vakit geçiren gençler başta olmak üzere vatandaşların çay, kahve eşliğinde kitap okuması sağlanacak.” dedi.

Etkinlikte, Kurtuluş Mahallesi'nde bulunan bir kafede 20 öğrenci, velileri ve diğer müşterilerle Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gönderilen kitapları okudu.

Yorumlar