Kilogramın adı ne zaman değişecek?

Kilogramın adı ne zaman değişecek sorusu şimdiden vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kilogramın adı ne zaman değişecek sorusuyla ilgili detaylar haberimizde.

16 Kasım 2018 Cuma günü Fransa'da "Genel Ölçüler ve Ağırlıklar" konferansında kilogramın adının değiştirileceği belirtildi. İnsanlar şimdi internette kilogramın adı ne zaman değişecek sorusuna yanıt arıyor. Ajans Haber ekibi olarak Kilogramın yeni adıyla merak edilen tüm detayları haberimizde derledik. Merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

KİLOGRAMIN ADI NE ZAMAN DEĞİŞECEK?

Fransa'da 16 Kasım Cuma günü yapılacak konferansta kilogramın tanımı değişecek. Şimdiden konuşulmaya başlayan bu olayla ilgili insanları merak sardı. Konferanstan çıkan kararla birlikte 20 Mayıs 2019 tarihinden itibaren metrik sistem kullanan tüm ülkelerde kilogramın tanımı değişecek.

KİLOGRAMIN YENİ ADI NE OLACAK?

16 Kasım Cuma günü Fransa'nın Versay kentinde yapılacak "Genel Ölçüler ve Ağırlıklar Konferansı'nda kilograma yeni bir tanım verilecek. Kilograma verilecek yeni isim bu konferansta netleşecek. Yeni isim belli olur olmaz sizlere duyuracağız.

KİLOGRAM YERİNE NE DİYECEĞİZ?

Metrik sistem ilk olarak kilogram 1799'da Fransa'da tanıtıldı. Basitçe, 1960 yılında metre ışığın dalga boylarıyla ilişkilendirilerek bir sabite bağlanmıştı. 

Kütle birimi olarak kullandığımız kilogram, uluslararası kilogram prototipine göre belirlenmiştir. %90'ı platinyumdan ve %10'u iridyumdan oluşan bu prototip, zamanla kendisini oluşturan elementlerin yarı ömür sürelerinden dolayı kütle değişimine uğruyor. Örneğin platinyum'un yarı ömrü 10-11 yılken, iridyum'un yarı ömrü sadece 73.83 gündür. Bu yüzden metrik sistem kullanan ülkelerin de katılacağı bir konferansla kilogram, tıpkı metre-ışık hızı, mol-avagadro gibi ölçü birimlerinde olana benzer şekilde bir sabite bağlanacak. Bu sabitin "planck sabiti" olması öngörülüyor. Planck sabiti, fotonun enerjisi ile fotona ait elektromanyetik dalganın frekansına oranıdır.

Yorumlar