Kıbrıs Müzakereleri Ne Durumda? Toprak Paylaşımı Yapıldı Mı?

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: "Kıbrıs Türk tarafı olarak bu sürecin başından beri ortaya koyduğumuz iyi niyetli çabalarımızı sürdüreceğiz"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere sürecine ilişkin, "Kıbrıs Türk tarafı olarak bu sürecin başından beri ortaya koyduğumuz iyi niyetli çabalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasındaki zirvenin ardından KKTC’ye dönerek, Ercan Havaalanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Akıncı, İsviçre'de beş günlük yoğun müzakere sürecini tamamlayıp döndüklerini belirterek, “Bu müzakere sürecinin ilk iki gününde dört başlıkla ilgili çalışmalar yürüttük. Daha sonraki günlerde de toprak konusunun belli unsurları üstünde çalışmalar yaptık. Bu arada tabii güvenlik ve garanti konularıyla ilgili bir beyin egzersizi şeklinde fikir alış verişinde de bulunduk.” diye konuştu.

İsviçre'de tüm konuların masada olduğunu ve bunların dönüşümlü olarak ele alındığını dile getiren Akıncı, "Artık sürecin sonuna doğru gittiğimiz için ve ilk 4 başlıkta da yeterli ilerlemeler sağlandığı için toprak konusu da elbette ki gündeme gelecekti ve geldi." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, İsviçre'de Rum lider Nikos Anastasiadis ile yaptıkları çalışmaların verimli geçtiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Herhangi bir şekilde sonuçsuz kaldı yaklaşımının çok pesimist bir yaklaşım olacağını değerlendiriyorum. Çünkü bu süreç bitmiş değildir. Rum liderin ricası üzerine1 haftalık bir ara verilmesi söz konusudur. Dolayısıyla süreç yeniden kaldığı yerden İsviçre’de devam edecektir. Varılan mutabakat budur. BM açıklamasında da gördüğünüz gibi bu hususlar vurgulanmıştır. Kıbrıs Türk tarafı olarak bu sürecin başından beri ortaya koyduğumuz iyi niyetli çabalarımızı sürdüreceğiz. Orada ekibimizle birlikte ciddi çalışmalar yaptık. Zaten buradan giderken hazırlıklı gittik. Orada da hazırlıklarımız orada bulunduğumuz sürece devam etti. Ben çalışma arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Büyük bir özveriyle gece gündüz çalıştılar."

Hedeflerinin Kıbrıs’ta artık 50 yıl sonra kabul edilebilir bir anlaşmayı sağlamak ve Kıbrıs’ın gelecek kuşaklarına daha iyi bir gelecek inşa edebilmek olduğunu ifade eden Akıncı, bu hedef doğrultusunda yaptıkları çalışmalara tekrar başlayacaklarını vurguladı.

Akıncı, Rum lider ile İsviçre’de Kıbrıs müzakereleri kapsamında çok daha sonuç alıcı birkaç gün geçirmeyi ümit ettiğini belirterek, "Ondan sonraki birkaç hafta içerisinde de garantör ülkelerin de olduğu 5’li konferansı da toplayarak güvenlik ve garantiler boyutunu da bir şekilde uzlaşmayla tamamlaması ve artık Kıbrıs’a yeni bir dönemin başladığının müjdesini el birliğiyle vermek istiyoruz. Bu iyi niyetle çalışmaya devam edeceğiz. Umarım ki aynı şekilde karşılık görür bu çabamız ve Kıbrıs’ın  kaderini el birliğiyle değiştirebiliriz.” şeklinde konuştu.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin arabuluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

Liderler, 7-11 Kasım tarihlerinde İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yürüttükleri müzakerelere ara vermiş, görüşmelerin 20 Kasım'da Cenevre'de yeniden başlayacağı bildirilmişti.

Yorumlar