İsrail, yasağı kısmen kaldırdı

İsrail Perşembe sabahı almış olduğu Mescid’i Aksa’yı Müslümanlara kapatma kararını kısmen kaldırdı.

İsrail, yasağı kısmen kaldırdı
İsrail Perşembe sabahı almış olduğu Mescid’i Aksa’yı Müslümanlara kapatma kararını kısmen kaldırdı. Ürdün’ün ve kararı bir savaş ilanı olarak nitelendiren Filistin’in tepkisiyle karşılaşan İsrail, Yahudilerin Tapınak Dağı, Müslümanların ise Beytü’l Mukaddes (Mukaddes Ev) olarak adlandırdığı bölgeyi Cuma sabahı itibariyle yeniden açma sözü verdi. Kararı Kudüs polis şefi Moşe Edri aldı.
 
50 YAŞIN ALTINDAKİ MÜSLÜMANLARA İBADET HÂLÂ YASAK
 
Ancak Edri, 50 yaşın altındaki Müslüman erkeklerin kutsal bölgede ibadet edebilmesini yasakladı. Yetkililer "Filistinli genç erkeklerin barışı bozma girişimlerinde bulunacakları" istihbaratını aldıklarını bildirdi. El Fetih kaynaklarının Haaretz’e verdiği bilgiye göre, protesto yürüyüşleri, Batı Şeria’da Cuma namazından sonra bekleniyor. Filistinli liderler kitle protestosu çağrısında bulundu. Filistin lideri Mahmut Abbas, dün alınan kararın Filistin halkına yönelik bir savaş ilanı olduğunu söylemişti.
 
ÜÇÜNCÜ İNTİFADA ENDİŞESİ
 
İsrail terörle mücadele ekiplerinin üçüncü bir intifada hareketinin başlaması endişesiyle, Kudüs’e ek polis takviyesi yapması bekleniyor.

 

Yorumlar