IŞİD'in petrol destekçisi Esad!

Terör örgütü IŞİD'in petrol rotası ortaya çıktı. Petroldan aşırı derece bir kazanç elde eden terör örgütüne öncülüğü yapan Esad olduğu ortaya atıldı.

IŞİD'in petrol destekçisi Esad!
Esad'ın desteği ve öncülüğü ile petrolden her geçen gün elde ettiği karla güçleniyor.Haberimizin detayları yazımızda mevcuttur.
 
Terör örgütü IŞİD'in 'Türkiye üzerinden petrol sattığı' yalanı resmen çürütüldü. IŞİD petrolünün Türkiye üzerinden pazara açıldığı iddialarını dillendiren ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen ve aralarında Alman Bild Gazetesi'nin de bulunduğu uluslararası medyaya bir yanıt da, Türkiye, Irak Merkezi Hükümeti ve ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin istihbarat raporlarıyla geldi. IŞİD'in hakimiyetindeki bölgelerde iz süren istihbarat birimleri, IŞİD Suriye'deki petrolünün iki ayrı hat üzerinden pazara ulaştırıldığını belirledi. 
 
İKİ ROTA VAR: SURİYE ve DUBAİ 
 
IŞİD petrolünün pazarlandığı rotalardan ilki Suriye Şam Yönetimi. IŞİD, ele geçirdiği rafinelerdeki petrolün önemli bölümünü, doğrudan Esad Yönetimi'ne satıyor. Özellikle Rakka Bölgesi'ndeki petrol bu kanalla pazarlanıyor. IŞİD'in petrolünün ikinci rotası İran üzerinden Dubai'den pazara ulaşıyor. İkinci rotanın aktörleri arasında 'petrol ihraç izni' bulunan bazı Kürt tacirlerin bulunduğu, kuşkuya yer bırakmayacak şekilde belirlendi. AKŞAM'a bilgi veren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri, IŞİD petrolünü pazarlayan Kürt işadamlarının yöntemini anlattılar. Belgede 50 ton görünen petrol ihracatı, aslında 200 ton olarak gerçekleşiyor. 150 tonluk fark ise IŞİD'den temin edilen petrolla karşılanıyor. Tacirlerin bu kurnazlığının ortaya çıkması, Bölgesel Yönetim'i harekete geçirdi. 
 
BARZANİ, TAHKİKAT KOMİSYONU KURDU
 
Bölgesel Yönetimin Lideri Mesud Barzani'nin talimatı üzerine, IŞİD'den petrol satın alan Kürt işadamlarının belirlenmesi için tam yetkili Tahkikat Komisyonu oluşturuldu. Çalışmalarına başlayan Komisyon, petrol ihraç izni bulunan Kürt işadamlarını mercek altına aldı. 
 
GÜNDE 1 MİLYON DOLAR KAZANIYOR
 
ABD Hazine Bakanlığı’nın terörizm ve mali istihbarattan sorumlu müsteşarı David Cohen, geçen haftalarda IŞİD’İn Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği rafinerilerde günde 50 bin varil petrol ürettiğini bildirmişti. Tahminlere göre IŞİD bunların satışından haziran başından bu yana günde yaklaşık 1 milyon dolar kazanıyor.
 
ALANA CEZA VERİLECEK
 
AKŞAM'A konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden üst düzey bir yetkili, IŞİD petrolünün İran - Dubai rotası üzerinden uluslararası pazara açıldığını doğruladı. Bu konuda rol üstlenen Kürt işadamlarının tespit edilmesi için yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren yetkili şöyle konuştu: "IŞİD'in ele geçirdiği Rakka gibi rafinerilerdeki petrolünün Türkiye üzerinden satıldığı iddiaları, bölge coğrafyasındaki durumla da taban tabana zıt. IŞİD'den petrol aldığı kanıtlanan işadamlarına cezai yaptırım uygulanacak."
 
KARA PROPAGANDANIN FAİLLERİ
 
IŞİD petrolünün Türkiye üzerinden pazarlandığı yalanı, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'nin eylül ayında gerçekleştirdiği oturumda ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel tarafından dile getirilmişti. 
Aynı yönde bir başka iftira ise yine eylül ayında Alman Bild Gazetesi'nde yer almıştı. Gazete, Suriye'de IŞİD kontrolündeki rafinerilerden çıkartılan petrolün, tankerlerle Türkiye, İran ve Ürdün'e satıldığını iddia etmişti. ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen de, IŞİD petrolünün Türkiye'den geçtiğini savunmuştu. 

Yorumlar