İbn-i Sina'nın sihirli ilacı 'Kolşisin' koronavirüsle mücadelede umut oldu

Türk bilim insanları, İbn-i Sina'nın sihirli ilacı olarak bilinen kolşisinin Kovid-19 salgınında da kullanıldığını açıkladı. Bu ilacı yıllar önce kalp hastaları için kullandıklarını belirten doktorlar, salgınla birlikte Rusya'dan İtalya'ya kadar pek çok ülkede bu ilaçtan faydalanıldığını söylüyorlar

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa-Cerhahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsünde görevli Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Gültekin ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Küçükateş bir araştırma yaptı.

Uzmanlar, İbn-i Sina'nın "sihirli ilacı" olarak bilinen, yabani çiğdemden elde edilen kolşisin üzerine bilimsel çalışma başlattı.

İlk olarak kalp hastalarında denendi

Türk doktorlar, kolşisini ilk olarak kalp hastalarında kullandı. Hastalarda başarılı sonuçlar alınınca, çalışma ilk olarak 2014 yılında Pakistan'da JPMA (Journal of Pakistan Medical Association) adlı uluslararası bir tıp dergisinde yayımlandı.

Koronavirüs salgınından sonra ise dünyada pek çok ülkede yoğun bakım hastaları üzerinde denendi ve başarılı sonuçlar alındı.

Fotoğraf: DHA

Yoğun bakımdaki ölüm oranlarını azalttı

Kolşisinin koronavirüste enfeksiyon önleyici, iltihap çözücü olarak kullanılabileceği söyleyen Prof. Dr. Nazmi Gültekin, şu bilgileri verdi:

"Bunun üzerine bu sihirli ilaç, geçen sene mart ve nisan aylarında COVID vakalarının en çok olduğu ve ölüm oranlarının en yüksek yaşandığı, İtalya, İspanya ve Rusya'da yoğun bakımlardaki ve ayakta geçiren hastalarda kullanıldı. Yoğun bakımdaki ölüm oranlarını azalttığı görüldü. COVID-19 vakalarında sitokin fırtınasını azaltıyor ve çoğu vakada da durduruyor. Savunma sistemi zayıflayınca virüsler etkin hale geliyor. Bu sırada bazı hastalarda sitokin fırtınası yaşanıyor. İşte bu gizemli ilaç, bu fırtınayı azaltıyor."

Kolşisinin hekim tarafından uygulanması gerekiyor

Prof. Dr. Gültekin, “Yoğun bakımlarda koronavirüs hastalarında başarı oranı dikkat çekici. Ülkemizde de tez konusu yapıldı ve uluslararası toplantılarda sunuldu. Kolşisinin kesinlikle hekim tarafından uygulanması gerektiği unutulmamalı" dedi.

"Kolşisin kullanılan grupta ölüm olmamış"

Kolşisin üzerinde yıllardır çalıştıklarını ve başarılı sonuçlar aldıklarını söyleyen Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Küçükateş de şunları anlattı:

“Virüsler kalp kasını tuttuğu zaman kalbi çalışamaz hale getiriyorlar. Kalbin çalışma kapasitesi düşüyor. Tedavi edilmezse ölüm oluşuyor. Ama kolşisin, virüsleri öldürüp kalp kasının çalışma kapasitesini normale döndürüyor. Hocamız ile birlikte bir grup hasta üzerinde 10 yıldan fazla süredir biz bunu denedik, başarılı sonuçlar aldık. 1 ay içinde yüzde 30, 40, 50’ye kadar kalbin çalışma kapasitesi arttı ve hastalar başarılı bir şekilde tedavi edildi. Bizim çalışmamızdan sonra İngiltere’de merak edilip bu konu araştırılıyor. ‘Neden biz kolsişini COVID'li hastalarda kullanmıyoruz?’ diyorlar. Arkasından İtalya, İspanya, Rusya, Amerika geniş kapsamlı çalışmalarla yoğun bakımdaki COVID-19 hastalarında ölüm oranını düşürdüğü ispatlandı. Özellikle İtalya’da COVID çok ağır seyrederken, 140 hastada mortaliteyi sıfırlamışlar. Yani kolşisin kullanılan grupta ölüm oranı hiç olmamış.”  

Yorumlar