İBB'den Taksim'in tam orta yerine ATM dizisi

İBB'de tarafından verilen izinle Taksim Meydanı'nın tam ortasına konulan ATM'ler büyük tepki çekti. Vatandaşlar, ATM'nin tarihi meydanı işgal ettiğini ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi önüne konulmasını izin verdiği ve daha sonra gelen tepkiler üzerine kaldırılan ATM alanlarını bu kez Taksim Meydanı’ndaki metronun girişine taşıdı.

Bankların yerine ATM!

Yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırlayan Tarihi Taksim Meydanın tam ortasına konulan ATM’lere vatandaşlar büyük tepki gösterdi. ATM’lerin meydana yakışmadığını söyleyen vatandaşlar ise, tarihi dokuya zarar verildiğini ve insanların dinlemek için oturduğu bankların kaldırılarak ATM alanlarının konulduğunu belirtti.

İBB verdiği sözü tutmadı

Öte yandan İBB yönetimi daha önce internet üzerinden yaptığı oylamada Taksim Meydanının nasıl olması gerektiğine vatandaşların karar vereceğini belirtmişti. İBB’nin vatandaşların seçtiği projeye uygun olmayarak meydanın tam ortasına ATM dikmesi verilen sözün tutulmadığını gösterdi.

Öte yandan havadan drone ile çekilen görüntülerde ATM'lerin tarihi meydanda görüntü çirkinliği oluşturduğu gözlendi.

“Oturma yerlerine de rahatsızlık vermiş”

ATM’lerin farklı bir yere konulmasını gerektiğini söyleyen Ali Düzgün, “Daha müsait bir yere koyabilirler. Buraya olmamış, metronun giriş çıkış kısmı olduğu için daha farklı bir yere koyabilirlerdi. Oturma yerlerine de rahatsızlık vermiş”

“Tam tarihi dokunun önünde görüntüyü bozuyor”

Turistlerin bile bu görüntüyü beğenmeyeceğini belirten Olcay Çeviren, “Tam tarihi dokunun önünde görüntüyü bozuyor. Bence çok mantıksız bir hareket olmuş. Daha farklı bir yerde olsaydı, mesela karşı tarafa koyabilirlerdi. İnsanlar orada oturuyor burada tarihi bir doku var. İnsanlar burada fotoğraf çektiriyor. Turistler bile kötülüyordur bence burayı” şeklinde konuştu.

Yorumlar