Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam yeni kabineyi açıkladı. Yeni kabinede Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev alan ilgili Fuat Oktay kimdir sorusu merak ediliyor. Fuat Oktay kaç yaşında ve nereli sorusunun cevabı Ajanshaber.com'da.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

9 Temmuz 2018 günü saat yeni kabinede yer alacak isimler açıklandı. Şimdi birçok insan kabinede hangi isimlerin yer alacağını merak etmeye başladı. Yeni kabinede yer alacak isimler günlerdir kulislerde konuşulmaya devam ediliyordu. Fuat Oktay kabinede cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev aldı. İnsanlar bu sebeple Fuat Oktay kimdir sorusunu sıkça sormaya başladı. Kulislerdeki söylentiler devam ederken Ajans Haber ekibi olarak sizler için Fuat Oktay ile ilgili detaylı bir derlemek yaptık. Fuat Oktay kaç yaşında ve Fuat Oktay nereli sorularının yanıtını haberimizde bulabilirsiniz. Detaylar Ajanshaber.com'da.

FUAT OKTAY KİMDİR?

9 Temmuz 2018 Pazartesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kabine açıklandı. Yeni kabinede yer alacak isimler vatandaşlar tarafından merakla bekleniyordu. Fuat Oktay kabinede cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev aldı. İnsanlar cumhurbaşkanı yardımcısıyla ilgili Fuat Oktay kimdir sorusunu merak ediyor. İşte tüm detaylar...

1964 yılında Yozgat'ın Çekerek ilçesinde doğdu. 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında, ABD'de otomotiv sektörünün merkezi olan Detroit'teki Wayne State Üniversitesi'nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı. Aynı üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktora derecesini alarak, havacılık ve otomotiv endüstrisi alanlarında uzmanlaştı. ABD'de kaldığı süre boyunca çeşitli şirketlerde süreç yönetimi danışmanlığı ve proje liderliği yaptı. Ford, General Motors ve Chrysler gibi firmalarda otomotiv endüstrisi üzerine çalışmalarda bulundu. Bu şirketlerde ürün geliştirme ve yalın üretim projelerini yürüttü.

Hem kamu hem de özel olmak üzere, birçok şirkete danışmanlık hizmetlerinde bulunan Sayın Oktay, bu şirketlerin bazılarında Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi. 2000'li yılların başında Türkiye'de yaşanan ekonomik krizde işletmeler bazında kriz yönetimi alanında uzmanlaşmasının yanı sıra Beykent Üniversitesi'nde Dekan Yardımcılığı ve İşletme Bölüm Başkanlığı yaptı.


2008-2012 yılları arasında Türk Hava Yolları (THY) Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Sayın Oktay bu dönemde THY Teknik A.Ş. bünyesinde bakım- onarım, tasarım ve imalat alanlarında çeşitli ortak girişim projesini hayata geçirdi. Ayrıca, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nda, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Fuat Oktay, 2 Ocak 2012 tarihinden 19 Haziran 2016 tarihine kadar T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevini yürüttü. 19 Haziran 2016 tarihinden bu yana Başbakanlık Müsteşarlığı görevine devam eden Sayın Oktay aynı zamanda Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmekte olup iyi derece İngilizce bilmektedir. 3 çocuk babasıdır.

Yorumlar

Musa Hacıalioğlu Hayırlı olsun
Çok Okunanlar Haberler