Fenerbahçe'de sponsorlar çekiliyor

Fenerbahçe, art arda çekilen sponsorların şokunu yaşıyor.

Fenerbahçe'de sponsorlar çekiliyor

Fenerbahçe’de 20 yıllık Aziz Yıldırım başkanlığı döneminin sona ermesinin ardından Erkek Basketbol Takımı sponsoru Doğuş sponsorluktan çekiliyor. Doğuş Grubu yaklaşık 15 milyon Euro’luk bir destek sağlıyordu. Doğuş sponsorluktan çekilince F.Bahçe’nin yeni yönetimi de erkek basketbol takımı için de sponsor bulmak zorunda kalacak. Fenerbahçe’nin forma göğüs sponsoru ve sağlık sponsoru olan Acıbadem sponsorluktan çekildi. Acıbadem sezon sonuna kadar sarı-lacivertli kulübü 7.5 milyon TL ödemiş ve gelecek seneden itibaren ise yıllık 6 milyon Dolar ödeyecekti. Spor Toto’nun da tribün isim sponsorluk anlaşmasının da sona ererken, yönetimin stat isim sponsoru Ülker dışında sponsoru kalmadı. Ayrıca amatör branşlarda erkek voleybol ve kadın basketbol ve voleybol takımlarının da sponsoru yok.

Zor bir mali yapı bekleniyor

Yeni yönetimi mali açıdan zorlu bir süreç bekliyor. Kulübün açıklanan borcu 400 milyon Euro. 220 milyon TL’lik bir faiz yükü de olduğu açıklanmıştı. Yönetimin öncelikli işi kulübün mali yapısını ve hesaplarını inceleyecek. Kulübün borcu ne kadar, ne kadar geliri ve gideri var, hangi gayrimenkulleri ipotekli bunlar belirlendikten sonra kulübün borç yükünü azaltmak için izlenecek yol haritasını belirleyecek. Yeni yönetimle birlikte konsolide bütçeye geçilecek. Bu hamleden sonra Fenerbahçe’nin tam borcu ortaya çıkacak ve bu bigiyer de kamuoyuyla paylaşılacak.

Finansal Fair Play manevra alanını daraltacak

UEFA ile devam eden finansal fair play anlaşması yeni yönetimin transferde manevra alanını daraltacak. Kulübün FFP kapsamında yeni sezonu sıfır zarar ve başa baş hesap açığı vermeme taahhüdü bulunan yönetim, futbolcu satmadan da bonservisiyle futbolcu transfer edemeyecek. Bu nedenle F.Bahçe yönetimi transferleri ya bonservisi elinde olan isimlerle yapılacak ya da kiralama formülü tercih edilecek.

Yorumlar