Emekliye 367 lira aile yardımı nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir?

Emekliye 367 lira aile yardımı nasıl alınır sorusu milyonlarca emekli vatandaş tarafından merak ediliyor. Emekliye 367 lira aile yardımına başvuru şartları nelerdir sorusuyla ilgili detaylar haberimizde.

Emekliye 367 lira aile yardımı yapılacağına dair açıklamalar büyük bir heyecan yarattı. Milyonlarca emekli şimdi aile yardımına ilişkin internette araştırma yapmaya başladı. Merak edilen soruların başında ise emekliye 367 lira aile yardımı nasıl alınır sorusu geldi. Vatandaşlar şimdi internette bu soruyla ilgili araştırma yapıyor. Bizler de sizin için merak edilen tüm detayları haberimizde derledik. Emekliye 367 lira aile yardımına başvuru şartları neler sorusuyla ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

EMEKLİYE 367 LİRA AİLE YARDIMI NASIL ALINIR?

Emeklilerine ek gelir imkanı geliyor. Memurlara verilen aile yardımının memur emeklilerine de verileceği konuşulmaya başlandı. Peki emekliye 367 lira aile yardımı nasıl alınır? İşte detaylar...

Konuyla ilgili açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, memur haklarından emeklilerin de faydalanması gerektiğini söyledi. Danıştay’ın bu konuda olumlu kararı olduğunu ve Anayasa’da hüküm yer aldığını belirtti. Tonbul şunları söyledi: “Biz hem çalışanların hem de 2 milyon memur emeklisinin haklarını savunuyoruz.  Memurlar emekli olduğunda bazı haklarını kaybediyor. Bunların en önemlisi de eş ve çocuk (aile) yardımıydı. Biz en başından, ‘emekliler eşinden, çocuğundan mı ayrılıyor ki aile yardımı kesiliyor’ diye yola çıkmıştık. KPDK’da aile yardımının memur emeklilerine ödenmesi konusunda taleplerimizi dile getireceğiz. 7 Aralık’taki toplantıda bu konu gündemde olacak. “ 

DESTEK KAÇ LİRA OLACAK?

Kamu personeline ödenen aile yardımı hesaplanırken çocuk sayısı ve eşin çalışıp çalışmadığı dikkate alınıyor. Eşi çalışmayan çocuksuz memura, 251 lira ödeniyor. 0-06 yaş her çocuk için 58 lira, 6 yaş üstü çocuk için ise 29 lira veriliyor. İki çocuklu eşi çalışmayan memura toplamda aylık 367 lira aile yardımı desteği veriliyor.

3 BİN 600 EK GÖSTERGE 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında, bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda gerçekleştirilecek toplantıya, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yöneticilerinin yanı sıra hizmet kollarında yetkili sendikaların genel başkanlarının da katılması bekleniyor. Bu yılki ikinci ve son toplantısını yapacak olan kurulda, emekliye aile yardımının yanı sıra, 3600 ek gösterge de gündeme getirilecek. 

Yorumlar