Elektronik haberleşmede abonelik iptali artık e-Devlet'ten yapılabilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK),Elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine ait aboneliklerin artık e-Devlet üzerinden yapılabileceğini duyurdu. Telefon internet aboneliği iptal başvurusu nasıl yapılır?

Sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV hizmetlerinin iptali için artık şubeye gidilmesine gerek yok. BTK, elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine ait abonelikleri e-Devlet'ten iptal edileceğini açıkladı. Yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren telefon internet aboneliği iptal başvurusu nasıl yapılır?

ELEKTRONİK HABERLEŞMEDE ABONELİK İPTAL BAŞVURUSU NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenleme kapsamında, abone sayısı 200 binin üzerinde olan elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine ait aboneliklerin iptali 26 Ekim Pazartesi gününden itibaren e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.e-Devlet Kapısı'ndan gerçekleştirilen fesih başvurusunun ardından, 24 saat içinde hizmete ilişkin ücretlendirme, hizmet sağlayıcı tarafından durdurulacak.

Böylece, sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV aboneleri, aboneliğini iptal ettirmek istediğinde, hizmet aldığı işletmeciye yazılı dilekçeyle başvurmak, faks çekmek gibi işlemlerle uğraşmadan "turkiye.gov.tr" adresi üzerinden abonelik iptal başvurusunu yapmış olacak.

İNTERNET VE TELEFON ABONELİK İPTALİ ARTIK E-DEVLET'TE

Abonelerin fesih başvurusu için dilekçe vermek amacıyla hizmet sağlayıcıların bayilerine gitme zorunluluğu, özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde vatandaşların sorun yaşamasına sebep oluyordu. Bu uygulama sayesinde aboneler, iptal taleplerini e-Devlet'ten insan teması olmadan yapabilecek.

İşletmeciler, abonelerin nakil, devir, hat dondurma gibi talepleri mevcutken e-Devlet Kapısı üzerinden fesih başvurusu gelmesi halinde bu başvuruyu yerine getirmekle de yükümlü olacak.

-HaberTürk-

btk

Yorumlar