Ege Denizi'nde 6,5 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nin Muğla açıklarında saat 01.31'de 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yunanistan'ın İstanköy Adası'nda 1 Türk vatandaşı hayatını kaybetti, 2 Türk vatandaşı da yaralandı.

Ege Denizi'nde 6,5 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gökova Körfezi'nde saat 01.31'de 6,5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem, yerin yaklaşık 7,8 kilometre derinliğinde meydana geldi.

4,6 büyüklüğündeki deprem Ege Denizi'nde yerin 14,57 kilometre derinliğinde, 01.54'teki 4,5 büyüklüğündeki deprem Gökova Körfezi'nde yerin 6,97 kilometre derinliğinde, 02.00'daki 4,2 büyüklüğündeki deprem yerin 2,52 kilometre derinliğinde, 02.23'teki deprem yerin 5,04 derinliğinde meydana geldi.

DEPREM ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

AFAD DEPREM BÜYÜKLÜĞÜNÜ 6.5 OLARAK GÜNCELLEDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ege Denizi'nde, Bodrum açıklarında saat 01.31'de meydana gelen depremin büyüklüğünü 6,5 olarak güncelledi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında gece saat 01.31'de meydana gelen depremin büyüklüğünün 6,5 olarak güncellendiği bildirildi. Depremin büyüklüğü daha önce 6,3 olarak açıklanmıştı.

Depremin 18,71 kilometre derinlikte, Bodrum'un 4,04 kilometre açıklarında meydana geldiği belirtildi.

CAN VE MAL KAYBI YOK

Muğla Valisi Esengül Civelek, depremin hemen ardından detaylı bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Vatandaşların depremin yarattığı korku nedeniyle sokaklarda olduğuna işaret eden Civelek, şu bilgileri verdi:

"An itibarıyla tüm ilçelerimize ulaştık. İlk bilgilere göre kent genelinde can ve mal kaybımız yok. Yıkılan bina yok. Ancak bir kaç kişinin korkma nedeniyle düşme sonucu, atlama nedeniyle hafif yaralandıklarını öğrendik. Elektrik kesintisi yok. Deprem nedeniyle birkaç arıza oluşmuş durumda. Onun üzerinde çalışıyoruz."

CAMİ MİNARESİ HASAR GÖRDÜ

Depremin en çok hissedildiği ilçelerden Bodrum'da vatandaşlar geceyi sokakta geçiriyor.

Bodrum Belediye Meydanı'ndaki Adliye Camisi'nin minaresi sarsıntı nedeniyle zarar gördü. Minarenin bazı bölümleri düştü. Polis ve zabıta ekipleri, minareden düşen parçalardan vatandaşların zarar görmemesi için bölgeyi güvenlik şeridiyle kapatarak cami çevresine girilmesini önledi.

PANİKLE YÜKSEKTEN ATLAYANLAR YARALANDI

Bölgede bazı elektrik hatları da koptu. Yaşadığı korku ve panik nedeniyle yüksekten atlama sonucu yaralanan bazı kişiler Bodrum Devlet Hastanesi ile özel hastanelere kaldırıldı. Bazı hastanelerde acil servislerde yatan hastaların hastane dışına çıkartılarak tedavisine devam ediliyor.
Bazı bölgelere elektrik kontrollü veriliyor

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, çok büyük deprem atlatıldığını söyledi.

Deprem nedeniyle ağır yaralanmaların olmadığını aktaran Yılmaz, "Artçı depremler devam ettiği için halkımızı evlerine girmemeleri konusunda uyarıyoruz. Bazı bölgelerde trafolarda sıkıntı oluşması nedeniyle elektrik verilemiyor. Sevindirici olan can kaybının olmaması. Gün ağarınca gerçek tabloyu göreceğiz" dedi.

"KİMSE BORDUM'DA TATİLDE OLAN AKRABALARINI MERAK ETMESİN"

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da ufak tefek hasarların olduğunu, panik yaşayanların sokaklarda, bahçelerde, otellerin geniş alanlarında toplandığını kaydetti.

Hastanelere genelde korkudan dolayı sıkıntılar yaşayanların intikal ettiğini belirten Kocadon, "Kimse Bodrum'da tatilde olan akrabalarını merak etmesin, can kaybı yok. Belediye ekipleri çöken bir yolumuz vardı onu tadilat etti. Toprak kaymasını düzeltti, aksaklıklar gideriliyor. Elektrik kesintileri nedeniyle çalışmalar sürüyor. Direklerin devrilme ihtimaline karşı kontrollü elektrik veriliyor. Oluşan dalgalar nedeniyle limanda demirli bulunan teknelerin ipleri koptu. Teknelerde hasar oluştu." ifadelerini kullandı.

Yaralanan kişilerden Furkan Gözyuma, otelde çalıştığı sırada sarsıntıyı hissedince ikinci kattan kendisini zemine bıraktığını, bu nedenle sol ayağında kırıklar olduğunu dile getirdi.

Marmaris Devlet Hastanesine yaşadıkları panikle hafif yaralanan 15 kişinin başvurduğu öğrenildi.

İZMİR, AYDIN, MANİSA VE DENİZLİ'DE DE HİSSEDİLDİ

Muğla açıklarında 01.31'de kaydedilen deprem, İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli'de de hissedildi. Deprem nedeniyle bazı vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı.

Kameralara yansıyan görüntülerde evlerdeki ve iş yerlerindeki avizelerin uzun süre sallandığı kaydedildi.

KIZILAY VATANDAŞLARA DESTEK OLDU

Ege Denizi'nde meydana gelen depremin ardından Kızılay ekipleri, Bodrum ve Datça merkezde, geceyi sokakta geçirmek zorunda kalan vatandaşlara destek oldu.

Kızılay'dan yapılan açıklamaya göre, deprem sonrası müdahale çalışmaları kapsamında barınma ünitesi ve kumanya hazırlıklarını tamamlayan Kızılay, Bodrum ve Datça merkezde, geceyi sokakta geçirmek zorunda kalan vatandaşlara ikramda bulundu.

Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi’nden uzman ekiplerini bölgeye gönderen Kızılay’ın ihtiyaç tespit çalışmaları da devam ediyor.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye'de herhangi bir can kaybı yaşanmadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Güzel Egemizin körfezleri, adaları çoğunlukla depremlerle oluşmuştur. Yani bu her an yaşayabileceğimiz bir afettir. Tatilcilerin bölgeyi boşaltmasına gerek yok. Korkmuş olabilirler ama buradaki risk başka bölgelerdeki riskten çok daha fazla değil. Konutlarında ve iş yerlerinde fiziki hasar olan vatandaşlarımız bir süre binalarına girmesin. AFAD’ın uyarılarını izlesinler. Kos Adası’ndan can kaybı haberi aldık. Yunan Kızılhaçı’na destek teklifimizi ilettik. Ekiplerimiz Muğla, Bodrum ve Datça’da ihtiyaç tespit ve destek çalışmalarını sürdürüyor."

Yorumlar