Destici'nin 'AK Parti' itirazı YSK tarafından reddedildi

AK Parti listelerinden milletvekili seçilen BBP lideri Mustafa Destici, tutanakta yer alan ‘Bağlı olduğu partinin AK Parti olduğuna’ dair ifadenin BBP olarak değiştirilmesi için YSK’ya başvurdu. YSK ise başvuruyu reddetti.

Destici'nin 'AK Parti' itirazı YSK tarafından reddedildi

Siyasi partilerin seçimlere ittifak yaparak girmesini öngören yasada, bir parti üyesinin, mensup olduğu partiden istifa etmeden, başka bir partinin listesinden milletvekili adayı olabileceğinin önü açılmıştı. Bu düzenlemeye dayanarak BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisi seçimlere girmeden, AK Parti listelerinden Ankara 2’nci bölge birinci sıradan milletvekili adayı oldu ve milletvekili seçildi.

'AK PARTİ' İBARESİNİN BBP OLARAK DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ

Destici’nin, ‘Seçilme tutanağında’ da ‘Bağlı olduğu parti bölümünde AK Parti’ olarak yer aldı. Destici, bunun üzerine YSK’ya itiraz başvurusunda bulunarak, ‘Bağlı olduğu parti bölümünde yer alan ‘AK Parti’ ibaresinin BBP olarak değiştirilmesini istedi.

YSK KABUL ETMEDİ

BBP liderinin başvurusunu görüşen YSK, itirazı kabul etmedi. YSK’nın Destici’nin başvurusunu reddetme gerekçesinde “BBP üyeliği ve genel başkanlığı devam etmekte olup, AK Parti listelerinden milletvekili seçilmiş olduğu için tutanakta bir isabetsizlik yoktur” denildi.

'İSTİFA ETMESİ GEREKİYOR'

Destici’nin seçilme tutanağına dayanarak TBMM’ye de zorunlu olarak, ‘AK Parti milletvekili’ olarak kayıt yaptırdığı belirtildi. Meclis’in hukukçuları Destici’nin ‘AK Parti milletvekilliğinden’ istifa etmediği sürece, TBMM’nin resmî kayıtlarında ‘AK Parti Ankara Milletvekili’ olarak yer alacağını dile getirdi.

Yorumlar