Deprem Yunan adalarını da vurdu: Ölen iki kişiden biri Türk

Deprem sonucu, Yunanistan'ın İstanköy Adası'nda hayatını kaybedenlerden birinin Türk olduğu bildirildi.

Deprem Yunan adalarını da vurdu: Ölen iki kişiden biri Türk

Ege Denizi'nin Gökova Körfezi'nde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden iki kişiden birinin Türk olduğu bildirildi.

Yunanistan Güney Ege Eyaleti Valisi Yorgos Hacimarkos bir televizyona yaptığı açıklamada, deprem sonucu İstanköy Adası'nda ölen iki kişiden birinin 30 yaşında Türk diğerinin ise 20 yaşında bir İsveçli olduğunu söyledi.

Eğlence merkezindeki duvarın çökmesi sonucu iki kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Hacimarkos, yaralıların çoğunluğunun adadaki turistler olduğunu kaydetti.

Hacimarkos ayrıca, 120 yaralıdan tamamı turist olan 5'inin ağır yaralı olduğunu ifade etti.

Depremin etkisiyle büyük çatlaklar oluşan adanın limanı faaliyet dışı kalınca, tüm deniz seferleri iptal edildi. Adaya giden gemilerin yakındaki adalara yönlendirildiği belirtildi. Adadaki havalimanı ise faaliyette.

Özellikle turistik kent merkezinde büyük hasar meydana gelirken, Osmanlı döneminden kalan Defterdar Camisi'nin minaresi yıkıldı. Ayrıca, Agios Nikolaos Katedrali'nin bir bölümü çöktü.

Adada hasar tespit ve arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İSTANKÖY ADASI'NDA MAHSUR KALAN 205 TÜRK BODRUM'A GETİRİLDİ

Ege Denizi'nde meydana gelen deprem nedeniyle Yunanistan'ın İstanköy Adası'nda mahsur kalan 205 Türk vatandaşını taşıyan feribot Bodrum'a ulaştı.

İstanköy Limanı'ndan 205 kişiyi alan "Asım Kaptan" adlı feribot, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki limana yanaştı.

Feribottan önce yaralılar indirildi. Yaralılara, iskelede hazır bekletilen UMKE ve 112 Acil Sağlık ekipleri müdahale etti. Sedyelerle feribottan indirilen yaralılar, ambulanslarla Bodrum'daki hastanelere kaldırıldı.

Yunanistan'ın İstanköy Adası'ndan tahliye edilenleri taşıyan feribota eşlik eden Türk Sahil Güvenlik Komutanlığına ait TCSG26 isimli bot da limana geldi.

VEFAT EDEN KİŞİ SİNAN KURDOĞLU

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Ege Denizi'ndeki depreme ilişkin, "Kos'ta maalesef etkinin daha büyük hissedildiğini müşahede ettik, 2 kişinin orada yaşamını yitirdiği haberini aldık. Rodos Başkonsolosluğumuzdan edindiğimiz bilgi çerçevesinde vefat eden iki kişiden birinin Sinan Kurdoğlu isimli Türk vatandaşı olduğunu öğrendik. Dışişleri Bakanlığımız konuyla ilgili olarak gerekli işlemleri takip ediyor." dedi.

Çavuşoğlu, beraberindeki Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile Bodrum Devlet Hastanesi'nde incelemelerde bulundu, tedavi gören yaralılara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Hastane çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "Depremin ilk dakikalarından itibaren daha önceki planlamalarımız ve çalışmalarımız çerçevesinde Türkiye'nin deprem gerçeğini nazara alarak, yapmış olduğumuz planlamalar kapsamında AFAD koordinasyon merkezimiz 10 dakikalık zarfında toplanmıştır." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Vali, Belediye Başkanı ve AFAD Başkanvekili'nin koordinasyon merkezindeki yerlerini almak suretiyle depremin herhangi bir etkisinin olup olmadığı, can kaybı bulunup bulunmadığı hususunda araştırmalarını yaptığını anlattı.

Depremin yıkıcı etkisini almadığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Şükürler olsun ki depremin yıkıcı etkisi olmadığı gibi herhangi bir can kaybına da sebebiyet vermemiştir. AFAD kurumumuz, depremin hemen akabinde Aydın, Afyon, Bursa ve Sakarya'dan olmak üzere ekipleri buraya intikal ettirmiştir, her türlü hazırlıklarımız yapılmıştır." ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, artçı sarsıntılarla mevcut enerjinin boşalmasının devam ettiğini belirterek, devletin bütün kurum ve kuruluşlarının deprem bölgesinde, vatandaşın yanında olduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin İstanköy'de (Kos adası) iki kişinin yaşamını yitirdiği yönündeki sorusu üzerine Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Kos'ta maalesef etkinin daha büyük hissedildiğini müşahede ettik, 2 kişinin orada yaşamını yitirdiği haberini aldık. Rodos Başkonsolosluğumuzdan edindiğimiz bilgi çerçevesinde vefat eden iki kişiden birinin Sinan Kurdoğlu isimli Türk vatandaşı olduğunu öğrendik. Dışişleri Bakanlığımız konuyla ilgili olarak gerekli işlemleri takip ediyor."Yorumlar