Tekirdağ'da 24 kişinin yaşamını yitirdiği trenin makinistleri: Sarsıntıyı hissettik ve frene bastık

Tekirdağ'da 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasıyla ilgili ifade veren makinistler, "Rayların üzeri bir miktar suyla kaplıydı. Menfeze girdiğimizde sarsıntıyı hissettik ve hemen fren kolunu çektik" dedi.

Tekirdağ'da 24 kişinin yaşamını yitirdiği trenin makinistleri: Sarsıntıyı hissettik ve frene bastık

Tekirdağ'da meydana gelen ve 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasının ardından başlatılan soruşturma devam ediyor. Tren kazasına ilişkin soruşturmada 2 makinist ifadeye çağrıldı. Ankara'dan da incelemelerde bulunmak üzere Çorlu'ya bilirkişi heyeti gönderildi. Kazanın ardından 4 kişi gözaltına alındı.

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in aktardığına göre, Edirne'den İstanbul'a giden tren, Balabanlı-Çorlu arası 162. kilometrede saatte 100-110 kilometre hızla seyrediyordu. Makinistler, saat 17.00 sularında kazanın meydana geldiği menfeze yaklaştı. Makinistler Altınkaya ve Şahin, raylarda ve traverslerde olağanüstü bir durum görmedi. Yalnızca, kazaya neden olan bölgede rayların bir miktar suyla kaplı olduğunu belirttiler.

''SARSINTIYI HİSSETTİK VE FRENE BASTIK''

Lokomotif, menfeze girince zemindeki boşluk nedeniyle tren sarsıldı. Makinistler, zeminle ilgili sorun olduğunu anlar anlamaz treni durdurmak için freni çekti. Makinistler, "Sarsıntıyı hissettik ve frene bastık" dedi. 

Lokomotif ve ardından gelen vagon menfezi geçti. Sonraki 5 vagon trenin ağırlığının da oluşturduğu güçlü sarsıntının etkisiyle raydan çıktı ve devrildi. Lokomotif ve birinci vagonun, frene basıldıktan sonra 120 metre daha gittiği belirtildi. Makinistler, tüm bunların saniyeler hattı saliseler içinde olduğunu anlattı.

Öte yandan Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla gözaltına alınan iki makinistin jandarmadaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler