Çocuklar Duymasın dizisi bir ilke imza attı

Kanal D ekranlarında yayınlanan Çocuklar Duymasın, bir ilke imza attı.

Çocuklar Duymasın dizisi bir ilke imza attı

Yargıda iş yükünü azaltmayı amaçlayan alternatif çözüm yolu ‘uzlaştırma’, Türk televizyonlarında ilk kez bir dizi sahnesiyle kamuoyuna tanıtıldı.

UZLAŞTIRMA VE ARABULUCULUK

Adalet Bakanlığı temsilcileri, uzlaştırma ve arabuluculuğun etkinliğinin artırılması ile tanıtılması amacıyla geçtiğimiz günlerde yapımcılarla bir araya gelmişti. Bakanlık yetkilileri, yapımcılardan, yargıda alternatif çözüm yolları olan ‘uzlaştırma’ ve ‘arabuluculuğun’, diziler aracılığıyla ekranlarda anlatılmasını istemişti.

Adalet Bakanlığı’nın bu çağrısına ilk yanıt, yayınlandığı ilk günden beri reyting rekorları kıran Kanal D’nin sevilen dizisi ‘Çocuklar Duymasın’dan geldi. Dizinin dün akşam yayınlanan bölümünde çaycı Hüseyin, kavgada yaraladığı Fazlı isimli bir kişi ile adliyelik oluyor. Fazlı, Hüseyin hakkında savcılığa şikayetçi oluyor. Araya, savcılık tarafından atanan uzlaştırmacı giriyor.

MİZAHİ BİR DİLLE ANLATILDI

Uzlaştırmacı iki tarafı aynı masada bir araya getiriyor. Fazlı, Hüseyin’in park ve bahçelere ait parklarda 10 gün boyunca günde 3 saat temizlik yapması ve 250 ağaç fidanı dikmesi halinde uzlaşabileceğini söylüyor.

Mizahi bir dille anlatılan uzlaştırma, kısa süren pazarlık sonunda Hüseyin’in, Fazlı’nın isteklerini yerine getirmeyi kabul etmesiyle sağlanıyor. İkili el sıkışarak, uzlaşırken, dosya da savcılık tarafından rafa kaldırılıyor.

Yorumlar