Bir devrin sonu! Teknoloji devi satılıyor!

Teknoloji dünyasında önemli bir konuma sahip olan Toshiba, artan maddi kayıplar nedeniyle satılma sürecine girdi.

Japonya'nın en büyük teknoloji markalarından biri olan Toshiba satılıyor. 15,2 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul eden firma Industrial Partners liderliğinde bir grup tarafından satın alınıyor.

Satın alma süreci birçok kez ertelenmişti

Anlaşma gerçekleşirse JIP ve Orix Group, Rohm Co ve Chubu Electric Power'ın da aralarında bulunduğu diğer yatırımcılar Japonya'nın en popüler şirketlerinden birini satın almış olacak. Refinitiv verilerine göre, bu aynı zamanda bu yıl küresel çapta gerçekleşen en büyük üçüncü işlem olacak.

JIP liderliğindeki grup, bankaların çalkantılı bir ekonomik ortamda aşırı temkinli davranması nedeniyle finansman temininde de zorluklarla karşılaştığı için satın alma süreci birçok kez ertelenmişti.

Nükleer enerji girişimi milyar dolar kaybetmesine mal oldu

Toshiba 2015'ten bu yana muhasebe ve kurumsal yönetim skandallarıyla gündeme geliyordu. Bu noktada ağır zarara uğrayan şirket, satılma kararı aldı. Ayrıca Toshiba'nın ABD'de nükleer enerji işine girmesi 6.3 milyon dolarlık zarara uğramasına neden oldu. Buna bağlı olarak bellek çipi üretim birimini satmak zorunda kalan Toshbia, yatırımcılar tarafından da sürekli baskı altındaydı.

Yorumlar