Bakan Dönmez, dirençli kentler oluşturacağız!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hatay'da depremlerden sonra yürütülen çalışmalara ilişkin "Altyapı, üstyapı ne gerekiyorsa yapacağız ve afetlere daha dirençli kentler oluşturacağız." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Hatay'da İskenderun Millet Bahçesi'nde düzenlenen Üsküdar Belediyesi Ramazan Sofrası iftar programında depremlerin 85 milyon insanı derinden etkilediğini belirtti.

Depremin ardından vatandaşların tüm imkanlarıyla bölgeye yardım için koştuğunu aktaran Dönmez, "Yardım yapamayan duasını gönderdi, bunların hepsini yaşadık. Sadece ülkemizdeki vatandaşlarımız değil, yurt dışından da birçok ülke aynı hassasiyetle desteğini, yardımını esirgemedi. Devletimiz de ilk andan itibaren tüm kurum ve kuruluşlarıyla AFAD'ıyla, askeriyle, polisiyle, biz de bakanlık olarak madencilerimiz ve diğer ilgili kuruluşlarımızla başta arama kurtarma çalışmaları olmak üzere seferber olduk." diye konuştu.

"Altyapı, üstyapı ne gerekiyorsa yapacağız"

Dönmez, devletin tüm kurumlarıyla yaraları hızla sarmaya başladığını belirterek, "Şimdi artık eskisinden daha sağlam, daha güzel şehirler, binalar inşa etmeye mecburuz. Biz geçmişte irili ufaklı birçok afet geçirdik. Orada hükümetimiz nasıl kısa süre içerisinde evleri yapıp hak sahiplerine verdiyse kimsenin endişesi olmasın inşallah bu deprem afetiyle birlikte de binaları yapıp hak sahiplerine vereceğiz." dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda söz verdiğinin altını çizen Dönmez, "Sayın Cumhurbaşkanımız söz verdiği hiçbir işi yarım bırakmaz. Biz de onun talimatlarını aldık. Altyapı, üstyapı ne gerekiyorsa yapacağız ve afetlere daha dirençli kentler oluşturacağız. Buna inanıyorum. Vefat edip gidenleri geri getirme imkanınız yok ancak bugünden sonra onları hayırla anabiliriz. Arkalarından hayır yapabiliriz. Dua ederiz. Yaralı olanlara da Rabbimden acil şifalar diliyorum."

Yorumlar