Asgari ücret toplantısından önemli detaylar!

Asgari Ücret Tespit komisyonunun bugün ikinci toplantısı sona erdi. Yaklaşık 2 saat süren toplantı süresince hükümet, işçi ve işveren taraflarından açıklamalar geldi.

Asgari ücret toplantısından önemli detaylar!

2019 yılı için asgari ücretin ne kadar olacağını belirlemek  için Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ( TİSK) ev sahipliğinde Genel Sekreter Akansel Koç’un katılımı ile toplanıldı. Toplantı öncesi yapılan açıklamada, “ Bu ayın sonuna kadar gerekli çalışmaların yapılarak, iyi bir asgari ücret rakamını sunmayı amaçlandığı ifade edildi. Tüm ülkemize, ekonomimize, asgari ücretlilerimize ve tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” Dile getirildi.

Asgari ücret toplantısının basına kapalı olarak 2 saat sürdü. Toplantı bitiminde hükümet, işçi ve işverenler tekrar kamera karşısına geçerek, “ iyi bir toplantının olduğu ve tüm tarafların dinlendiği” ifade edildi. TÜİK raporunun bu toplantıya yetişmemesinden dolayı gelecek hafta TÜRK-İŞ’te sunulacağı açıklandı.

TÜRK-İŞ: SİHİRBAZ OLMAK GEREKİR

İşçi tarafını temsil eden TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Irgat ise, komisyonun kendi saygınlığına yakışır bir çalışma yaptığını kaydetti. Asgari ücretli çalışanların büyük beklentileri ve bir an önce sonuçlanması yönünde beklentileri olduğunu ifade eden Irgat, “Dersimize iyi çalışıyoruz. Ülkemizin ve çalışanlarımızın içinde bulunduğu şartları göz önünde bulundurarak en iyisini yapmaya çalışacağız. TÜRK-İŞ olarak veriler niteliği doğrultusunda bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 338 TL olduğunu açıklamıştık. 4 kişilik bir ailenin sadece gıda masraflarının da bin 943 TL olduğunu da açıkladık. 6 bin 300 küsür TL de yoksulluk sınırı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla elimizde kriterlerimiz var. Önümüzdeki hafta TÜİK raporunu açıklayacak, zaten TÜRK-İŞ’in açıklamasıyla TÜİK hemen hemen paralel seviyede gidiyor. Önümüzdeki hafta iyi bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum” dedi.

Irgat, bir basın mensubunun “Rakam duyabilecek miyiz?” sorusu üzerine, “Mevcut asgari ücretle geçinebilmek için sihirbaz olmak gerekiyor” karşılığını verdi.

TİSK: DİKKAT ETTİĞİMİZ ŞEYLERDEN BİRİ DE HÜKÜMETİMİZİN ENFLASYONLA MÜCADELE PROGRAMINI DESTEKLEMESİ

İşveren tarafını temsil eden TİSK Genel Sekreteri Koç da, toplantıda veriler üzerinden çeşitli değerlendirmeler yapıldığını aktardı. Özellikle 2018 ve 2019 yılı karşılaştırmalarını detaylı bir şekilde incelediklerini söyleyen Koç, “Biz sadece asgari ücretle mevcut çalışanlarımızı değil, yatırımcılarımızı ve iş bekleyen işsizlerimizi de düşünerek belirlemek üzere bir aradayız. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki hafta TÜİK’ten rapor geldikten sonra takip eden hafta oy birliği ile asgari ücretin açıklanması olacak. Dikkat ettiğimiz şeylerden biri de hükümetimizin enflasyonla mücadele programının desteklenmesi” diye konuştu.

 

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler