Asgari ücret ile ilgili 3. toplantıdan açıklama

Asgari ücretin belirlenmesine yönelik 3'üncü toplantı, basına kapalı şekilde bugün gerçekleştirildi. Komisyonda önerilen yeni yıl için düşünülen ücret, toplantı sonrasında açıklandı. Taraflar önerilen ücreti yorumladı.

Asgari ücret ile ilgili 3. toplantıdan açıklama

Asgari ücretin belirlenmesine yönelik 3'üncü toplantı, basına kapalı şekilde bugün gerçekleştirildi. Komisyonda önerilen yeni yıl için düşünülen ücret, toplantı sonrasında açıklandı. 

Bugün yapılan komisyon toplantısında TÜİK tarafından asgari geçim tutarı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaşılarak; ağır işlerde, 2 bin 213 lira 40 kuruş, orta işlerde, bin 978 lira 80 kuruş, hafif işlerde ise bin 841 lira 40 kuruş olarak bildirildi. 

Türk-İş’in ev sahipliğinde, Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. toplantısını bugün yapıldı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder toplantının başkanı olarak görev aldı.  İşçi heyetini Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat temsil ederken, işveren heyetine ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç başkanlık etti. Asgari ücretli işçi Gülden Görmez de toplantıda bulundu. 

Taraflar tarafından açıklamalar

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı 1,5 saat sürdü. Taraflar tarafından önerilen ücretler ile ilgili açıklama yapıldı. 

Önder, "TÜİK temsilcimiz, 2018 yılı rakamlarını ve 2019 yılı tahminlerini iletti bize. Bunun yanında da her sene yapıldığı gibi Hacettepe Üniversitesinden alınan beslenme kalıp ve bilgileriyle beraber beslenme ve beslenme dışı ortalama harcama tahminlerini de bize iletti. TÜİK, bunu her sene yapıyor. Her sene hafif işler, orta işler ve ağır işler için ayrı hesaplamalarda bulunuyor. Bu rakamlar hem Hazine ve Maliye Bakanlığı hem Ticaret Bakanlığı tarafından hem de TÜİK tarafından verilen rakamlar, asgari ücret belirlenirken dikkat edilen rakamlar" dedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise; "Biz asgari ücretin bilimsel, objektif veriler doğrultusunda hazırlanmasına inanıyoruz. Bugün TÜİK, bir işçinin asgari geçim tutarını 2 bin 213 lira 40 kuruş olarak açıkladı. Türk-İş uzmanlarımızın açıkladığı bir kişinin yaşam maliyeti olarak 2 bin 385 liraydı. Bizim tespitimiz ile TÜİK’in tespiti arasında yaklaşık 170 lira fark var. Ülkemizin gelişmesine ve ekonominin büyümesine bağlı olarak refah payının da burada uygulanmasını bekliyoruz. Son toplantımızda bu hususun da dikkate alınarak asgari ücretli çalışanların beklentilerine uygun bir tespitin yapılacağına inanıyorum. Bizim tespitimiz var. Bunların tespitinin ne olduğu da belli değil. Biz 2 bin 385 lira diye açıklıyoruz, onlar onu da açıklamıyor. Onlar itiraz etmeye alışkın" dedi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç; "Yine geçtiğimiz yıl Hacettepe Üniversitesi’nden gelen verilerle ilgili çekincelerimiz vardı. Bu yıl onları tekrarladık. Anayasamızda çok açık, ’asgari ücret tespit edilirken, geçim şartlarıyla ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik durum da dikkate alınır’ diye çok net bir tanım var. Sadece TÜİK raporu değil Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıklarının sunduğu raporları da dikkate alarak görüşlerimizi komisyonla paylaştık. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu koşullar ile 2019 yılı hedeflerinin de mutlak suretle dikkate alınıp, geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanlığının sunduğu veriler de göz önüne alınarak, bir hesaplama yapılmasında fayda görüyoruz" dedi.

Gülden Görmez ise; "Umuyoruz ki istediğimiz rakamı elde edebileceğiz. Çünkü bu rakamlar kabul edilebilir rakamlar değil" dedi.

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler