8.Yargı Paketi, TBMM’de görüşülmeye başlanacak!

TBMM Genel Kurulu, emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin de yer aldığı 8. Yargı Paketi'nin görüşmelerine yarın başlayacak.

TBMM Genel Kurulu, emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin de yer aldığı 8. Yargı Paketi'nin görüşmelerine başlayacak.

Haftalık çalışmasına 27 Şubat Salı günü başlayacak Genel Kurul, kamuoyunda 8. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni ele alacak.

Teklife göre, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme fiili müstakil bir suç sayılacak; bu fiili gerçekleştiren kişi hem işlediği suç hem de örgüt adına suç işlediği için ayrı ayrı cezalandırılacak.

Suçla daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanması amacıyla bir günlük adli para cezasının alt sınırı 20 liradan 100 liraya, üst sınırı 100 liradan 500 liraya yükseltilecek.

Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt, terörizmin finansmanı suçlarının bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde kayyım atanmasına karar verildiğinde, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyım olarak atanabilecek.

Yargılamaların makul sürede sonuçlandırılmadığı iddiasıyla yapılacak manevi tazminat taleplerini Tazminat Komisyonu karara bağlayacak.

Emekli bayram ikramiyeleri

Emekli bayram ikramiyesi 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltilecek. Bu düzenlemeye ilişkin AK Parti Grubu’nda özel bir çalışma olduğu biliniyor. Maddenin görüşülmesi sırasında bir önerge ile ikramiye miktarının biraz daha yükseltilmesi bekleniyor. Kulislerde konuşulan rakam ise 3.500 TL olduğu ifade ediliyor.

Özel nitelikli kişisel verilerin işlenme şartları, güncel ihtiyaçlar ve Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü nazara alınarak yeniden düzenlenecek. Deprem bölgesinde sanayi altyapısının güçlendirilmesine yönelik destek ve uygulamaların süresi bir yıl daha uzatılacak.

TBMM Genel Kurulu, bu kanunun tamamlanması için gerekirse 1 Mart 2024 tarihinde de çalışacak. Kanunun tamamlanmasının ardından Meclis, yerel seçimlerde milletvekillerinin bölgelerinde seçim çalışması yapabilmesi için 1,5 ay süreyle çalışmayacak. Seçimlerin ardından TBMM Genel Kurulu, 16 Nisan 2024 Salı günü mesaisine tekrar başlayacak.

Yorumlar