2019 Asgari Ücret Görüşmeleri Başladı!

Asgari ücrette 2019 tutarının belirlenmesi için işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin bir araya geldiği komisyon bugün görüşmeleri başladı.

2019 Asgari Ücret Görüşmeleri Başladı!

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret komisyonu, 2019 yılının asgari ücret tutarını belirlemek için bugün ilk toplantısını yaptı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk "Tüm tarafların hassasiyeti göz önünde bulundurulacak" dedi. Türk-İş Temsilcisi Nazmi Irgat enflasyon artışını hatırlatarak "Bu kez işçiden fedakarlık beklenmemeli" diye konuştu. İşveren Temsilcisi Akansel Koç ise "Ekonomik durum işletmeleri de etkiledi" dedi.

Bugün gerçekelşen ilk toplantının ardından komisyon, 13 Aralık ve 20 Aralık'ta tekrar bir araya gelecek. 

BAKAN SELÇUK: TÜM TARAFLARIN HASSASİYETİ GÖZETİLECEK

Bakan Selçuk'un açıklamasında dikkat çeken noktalar şu şekilde: "2019 yılında da işçi ve işverenler başta olmak üzere daha güçlü bir ekonomik görünüme ulaşacağımıza inanıyorum. 2019'da en önemil önceliklerden biri istihdamı artırmak olacak. Asgari ücret önemli bir sosyal politika aracı. Demokratik ortamda hakları koruyan bir sonuç çıkacaktır. Asgari ücret halen net 1603 liradır. Vergi dilimi düşüşünü önledik. Komisyonumuzun bu ay tespit edeceği asgari ücret istihdama, yatırıma, rekabete tüm ülke ekonomisine yön verecek. Komisyon boyunca çalışanların ve devletimizin hassasiyetlerimizin gözetileceğine inanıyorum. Son toplantımızda tüm kesimlerin uzlaştığı bir rakamı açıklayacağımızı umuyorum."

TÜRK-İŞ: ARTIK FEDAKARLIK İŞÇİDEN BEKLENMEMELİ

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat açıklamasında, "AGİ dahil asgari ücret 1603 lira. Asgari ücretin yetersizliği bugün herkes tarafından ifade ediliyor. Asgari ücret belirlenirken işçinin geçim şartları dikkate alınmamaktadır. Asgari ücretli her ay artan enflasyona karşı eksik ücret almaktadır. Satın alma gücü insanların daha da gerilemektedir. Asgari ücretlinin net ücreti vergi nedeniyle eksilmektedir" dedi.

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY: ENFLASYON KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret ilgili, "Kırmızı çizgimiz enflasyon oranı. Evvela bir enflasyon oranını görelim, sonra ona göre hareket edelim." şeklinde açıklama yaptı. 

Ergün Atalay, işçi, iş veren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Komisyonunun, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için yaptığı ilk toplantısı öncesi sendika genel merkezinde basın açıklaması yaptı: 

"Biz asgari ücretli, fakir fukara, bu ülkenin yüzde 70'iyiz. Bizim olmazsa olmaz kırmızı çizgimiz enflasyon oranı. Evvela bir enflasyon oranını görelim, sonra ona göre hareket edelim. İş veren ile bir arada olacağımızı düşünmüyorum. Gitmeden bir şey söylüyorum ama onların bakış açısı belli. Önceden asgari ücret desteği veriyorduk. Bu sene Türk-İş'in isteği şu, örgütlü olan yerlere bu destek verilsin. Örgütlü olmayan yerlere destek verilmesin. 81 vilayet içinde örgütlenmede en kötü vilayetler, Denizli ve Antalya. Türkiye'nin en çok işçi çalıştıran iki vilayeti örgütlenmede en sonda yer alıyor. Bu tablo bu ülkeye yakışmıyor."

İLK KEZ ASGARİ ÜCRETLİ DE KOMİSYONDA

Bu yıl yapılan görüşmelerde ilk kez Asgari Ücret Tespit Komisyonuna asgari ücretli işçileri temsilen katılan Yalova Üniversitesi özel güvenlik görevlisi Gülden Görmez de biri Balıkesir'de üniversite 3'ncü sınıf öğrencisi diğeri liseyi yarıda bırakmış iki oğluyla yaşadığını söyledi.

Gülden Görmez, "Oğluma forma aldım ama hırkasını alamadım. 'Onu da bir ay sonra alırım' dedim. Kredi kartıyla geçinmeye çalışıyoruz. Okul yönetimi prosedür gereği sürekli oğlumu uyardığı için o da gurur yaptı ve okula gitmedi. Lise ikiden terk etti. Bunu bir tek ben değil, bütün asgari ücretlilerin yaşadığına inanıyorum. Forma bile alamadıklarını düşünüyorum. Enflasyon artışları, gelen zamlarla aldığımız paranın hükmü kalmadı." şeklinde asgari ücretlinin durumunu dile getirdi.

Tek maaşla ev geçindirmek zorunda olduğunu belirten Gülden Görmez, "Kiram 850 lira, aldığım maaş bin 903 lira, yemek artı yol ile... Kredi kartlarını kullandığım için ve kullanmak zorundayım, çünkü bunun faturası var, gıdası var. Bu sefer faturaları ödüyorsunuz. Elinize 200, 300 lira bazen kalıyor. Kredi kartını ödemek zorundasınız. Oradan çekip oraya yatırıyorsunuz. Asgari ücretin, en azından bize nefes aldırabilecek, daha insanca yaşamamızı sağlayabilecek bir düzeye gelmesini bekliyorum 2 bin üstü bekliyoruz." ifadesini de açıklamalarına ekledi.

 

 

 

Yorumlar