YKS sınav sonucu ne zaman açıklanacak? YKS sınav sonucu sorgulama ekranı

Sınava giren milyonlarca öğrenci 2018 YKS sınav sonucu ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt arıyor. YKS sınav sonucu sorgulama ekranı ile ilgili merak edilenler haberimizde.

YKS sınav sonucu ne zaman açıklanacak? YKS sınav sonucu sorgulama ekranı

Yaklaşık iki buçuk milyon öğrenci üniversite hayaline ulaşabilmek için bugün sınava girdi. Yeni bir sistem olan YKS'nin ilk oturumu olan TYT dün yapılmıştı. Bugün sınavın ikinci oturumu olan AYT yapıldı. Böylelikle YKS'nin iki oturumu da neticelenmiş oldu. YKS'den önce üniversite sınav girişte YGS ve LYS adlı sınavlar vardı. YGS ve LYS'de iki oturum şeklinde gerçekleşiyordu. Dün TYT'den, bugün AYT'den çıkan milyonlarca öğrenci YKS sınav sonucu ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt aramaya başladı. Öğrenciler ÖSYM'den konuyla ilgili açıklama bekliyor. YKS sınav sonucu sorgulama ekranı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

YKS SINAV SONUCU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milyonlarca öğrencileri hayallerine bir adım daha yaklaşmak için bugün üniversite sınavına girdi. Bugünle beraber YKS'nin ikinci oturumu da son buldu. Şimdi sınavdan çıkan öğrenciler YKS sınav sonucu ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt aramaya başladı. 

ÖSYM konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise "Sınav sonuçlarını açıklarken süre konusunda sürpriz yapmak gibi bir iddiamız yok. Önemli olan, sağlıklı şekilde sonuçları üretelim. Çünkü sürprizin kurumsal açıdan maliyeti şu; sabaha kadar kişileri çalıştırmak zorundasınız, yorgun bir şekilde hata yapma riski olabiliyor. Dolayısıyla süreyi öne çekme konusunda çok özel bir gayretimiz olmayacak. Ama makul bir süre içinde açıklamaya çalışacağız." ifadelerini kullandı.

YKS SINAV SONUCU SORGULAMA EKRANI

YKS sınav sonuçlarını açıklanacağı tarihi ve sonuçları açıkladığı andan itibaren detayları haberimizden bulabilirsiniz. YKS sınav sonucunu direkt olarak öğrenmek için aşağıdaki linki tıklamanız yeterli olacaktır. Bilgilerinizi girdikten sonra sınav sonucunuz karşınıza çıkacaktır.

YKS SINAV SONUCUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TYT VE AYT PUANI NASIL HESAPLANACAK?

2018 YKS'de TYT'de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya Temel Matematik testlerinin en az birinden en az 0,5, AYT'de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin en az birinden en az 0,5 ham puan almış olmaları gerektiğine karar verilmiş olup 2018-YKS Kılavuzu bu karar doğrultusunda güncellenmiştir" ifadelerine yer verildi.

2018 YKS BARAJ PUANI NEDİR?

Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin gireceği 2018 YKS sınavı baraj puanı belli oldu. Buna göre yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavın barajını geçmek için en az TYT’de 150’yi geçmek, Alan Yeterlilik Testi'ndeki (AYT) 180'i geçmeleri gerek. Yani öğrenciler girdikleri sınavda TYT’den 15 net AYT'den 20 net yapmak zorunda.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILACAK?

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrenciler için zorlu bir maraton olan üniversite tercih süreci başlayacak. Bu yıl tercihler Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Üniversite kayıtları ise Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Geçen yıl 32 devlet üniversitesinde pilot uygulama olarak gerçekleştirilen e-kayıt sistemi, bu yıl tüm devlet üniversitelerinde kullanılacak. Ancak bu şekilde kayıt, adayların isteğine bağlı olacak. E-kayıt sistemiyle üniversiteye yapılacak kayıtlar Temmuz - Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

ÜNİVERSİTE TERCİH VE KAYIT TARİHLERİ

YÖK, üniversite tercihlerinin Temmuz'da alınacağını, kayıtların ise Ağustos'ta yapılacağını bildirdi.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında üniversite adayları tercihlerini Temmuz'da yapacak.

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri ise bütün üniversitelerde, Ağustos'ta gerçekleştirilecek.

Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında ilk olarak 2015-2016 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlatılan, elektronik kayıt (e-kayıt) uygulamasına bu yıl devlete ait bütün yükseköğretim kurumlarında geçilecek.

Bu kapsamda, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde devlet üniversitelerine yerleşen bütün öğrenciler, elektronik kayıt (e-kayıt) işlemlerini Temmuz - Ağustos'ta yapabilecek.

Öğrenciler isterlerse e-kayıt isterlerse de üniversitelerine giderek şahsen kayıt yaptırabilecek. Süresi içerisinde şahsen kayıt veya e-kayıt yaptırmayan ve işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek.

E-kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden "e-hizmetler" bölümündeki "Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı" başlığı altında açılacak olan "Üniversite e-Kayıt" seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecek.

Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabilecek. E-kayıt işlemi 2018-2019 öğretim dönemi için ÖSYM'den temin edilecek yerleşenlere ilişkin veri içerisindeki öğrencileri kapsayacak. E-kayıtta, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gerektirdiğinden) bazı programlar dahil edilmeyecek.

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler