Yeni kabine listesi belli oldu mu? Kabinede yer alan bakanlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni kabine listesi belli oldu mu sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kabinede yer alan bakanlar ile ilgili merak edilen detaylar Ajanshaber.com'da.

Yeni kabine listesi belli oldu mu? Kabinede yer alan bakanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kabine bugün saat 21.30'da açıklanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından yeni kabinede yer alacak isimler belli olacak. Şimdiden kulislerde birçok isim konuşulmaya başlandı. Vatandaşlarda dört gözle kabinede yer alacak isimlerin kim olacağını merak ediyor. Yeni kabine listesi belli oldu mu 2018 yılında merak edilen soruların başında yer alıyor. Kabinede yer alan bakanlar ile ilgili merak ettiğiniz tüm her şeyi güncel olarak Ajans Haber aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

YENİ KABİNE LİSTESİ BELLİ OLDU MU?

24 Haziran seçimlerinin ardından Türkiye'nin yönetim sistemi de değişti. Yeni sistem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin etmesiyle beraber resmen başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabine listesini bugün saat 21.30'da duyuracak. Böylece vatandaşların merak ettiği sorulardan olan yeni kabine listesi belli oldu mu sorusu yanıt bulacak.

AK PARTİLİ OLMAYAN BAKANLARDAN KABİNE

"AK Partili olmayan bakanlarımızla bir kabine oluşturacağız" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Onların başında da AK Parti Genel Başkanı olacak. Kimse kalkıp da şunu diyemeyecek; kadrolaşma yaptınız. Bakan olaylara bakarken daha objektif bakma imkanı yakalayacak. Burada aranan ehliyet ve liyakat olacak. Bunları öne çıkaracak şekilde yeni bir döneme girmiş olacağız."

TÜM GÖZLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A ÇEVRİLDİ

Erdoğan'ın 'partili olmayan bakanlar' vurgusu yaptığı yeni hükümetin yeni üyeleri için adı geçecek isimlerin kim olacağı merak konusu oldu. Erdoğan'ın kabineye alacağı bürokrat sayısının 4-5'i geçmeyeceği belirtiliyor. Gözler, aktif siyaset yapmayan AK Partililer ile ekonomi kurumlarının başkanlarına ve Türkiye'yi yurtdışında temsil eden isimlere çevrildi.

İŞTE YENİ KABİNE İÇİN İSMİ GEÇENLER

Kulislerde adı bakan aday adayı olarak geçen bazı müsteşar, vali ve genel müdürlere yenileri eklendi. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı (DEİK) Nail Olpak, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir gibi isimler de bakan adayı olarak kulislerde konuşuluyor. Bilim adamı Aziz Sancar ve Coca Cola'nın Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent'e teklif götürüldüğü iddiaları da kulislerde dillendiriliyor.

MHP KÖKENLİ STK BAŞKANLARI DA YER ALABİLİR

Kadın cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan olarak ise eski bakanlardan Nimet Baş, eski TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ve Cumhurbaşkanı danışmanlarından Ayşen Gürcan'ın da adı geçiyor. Erdoğan'ın kabinesine, MHP kökenli bazı STK başkanları veya bürokratları da alacağı öne sürülüyor.

YENİ KABİNE NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye'nin en çok merak ettiği sorulardan biri de yeni kabinenin ne zaman açıklanacağı sorusu. Kamuoyunda çokça sorulan bu soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde düzenlenen AK Parti İl Başkanları toplantısında bu soruya yanıt verdi. Erdoğan yeni Bakanlar Kurulu'nun 9 Temmuz Pazartesi günü açıklanacağını duyurdu. Pazartesi günü saat 21.00'da açıklanması beklenen yeni kabinede kimler olacağı da ayrı bir merak konusu.

Yorumlar