Uzmanlar uyardı: 10 gün boyunca tüm yurtta etkili olacak!

Salı gününden itibaren yurdu etkisi altına alan sağanak yağış Meteoroloji uzmanı Orhan Şen’in yaptığı açıklamaya göre yurdun tüm bölgesinde 10 boyunca etkili olacak.

Uzmanlar uyardı: 10 gün boyunca tüm yurtta etkili olacak!

Şule ALTINEL / Ajanshaber

Türkiye’de uzun süredir etkili olan sıcak havalar artık geride kaldı. Kuraklıkların yaşanmasına sebep olan ‘El Nino’ yerini ‘La Nina’ya bırakıyor. Eylül ayı itibariyle tüm dünyada etkili olan bu hava akımında deniz yüzey suyu soğuyor. Akım yavaş yavaş etkisini arttırdığı için sıcaklıklar da düşmeye başladı. Salı gününden itibaren yurda giriş yapan sağanak yağış, Prof. Dr. Orhan Şen’e göre 10 gün daha kendisini gösterecek.

Cumartesi günü hariç her gün yağış olacağını söyleyen İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, vatandaşlara uyarıda bulunarak Ajanshaber’e önemli hava tahmininde bulundu:

CUMARTESİ HARİÇ ŞEMSİYESİZ GEZMEYİN!

Bu ayın sonuna kadar yani 10 gün boyunca Türkiye’nin her yerinde yağış bekleniyor.  Cumartesi günü yağış batı bölgesinden çekilecek fakat pazartesi günü tekrar geri gelecek. Yani önümüzdeki 10 gün boyunca cumartesi günü hariç bütün Türkiye’de sağanak yağış etkili olacak.  Sıcaklıklar haziran ayından itibaren normallerin altına ilk defa düşüyor. Fakat hep böyle gidecek diye bir şey yok. Yağmurlu geçecek olan 10 günlük periyottan sonra tekrar sıcaklıklar başlayacak. Yağmur yağarken aynı zamanda sonbahar soğuklarını da yaşayacağız.

Ajanshaber'e hava tahmininde bulunan İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr. Orhan Şen, 10 gün boyunca yağış olacağını söyledi.

SICAKLAR GERİ DÖNECEK

Artık sıcak günleri geride bıraktık. Yağmurlu havaların ardından ülke genelinde yine sıcak günler olacak fakat ortalama 35 derecede geçirdiğimiz yaz sıcaklıklarını bu zamandan sonra bekleyemeyiz. Ancak 27-28 dereceye varan sıcaklıkları İstanbul için görebiliriz.

DOĞU KARADENİZ İÇİN ALARM!

Yağış daha çok şu anda Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz bölgesinde etkili. Atmosfer dengeye ulaştığı için gök gürültülü yağışlar artık geride kaldı. Şu 10 günlük zaman diliminde yağışların en çok; Doğu Karadeniz, Elazığ ve Malatya barajların olduğu yerlerde etkili olacak.

20 DERECEYE KADAR İNECEK

Sıcaklıklar geçtiğimiz pazartesi gününe göre 8 derece birden düştü. Bundan sonra biraz daha düşer fakat İstanbul’da 20 dereceden aşağıya inmez.  İstanbul, bu yağmurlu havalarda nerden baksanız 8-10 derece birden düşüş yaşadı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler