Üç aylar ne zaman başlayacak? Hangi dualar okunmalı? Neler yapılmalı?

Müslümanlar için fazlasıyla önemi bulunan üç aylar için araştırmalar başladı. Recep, Şaban ve Ramazan aylarının başlangıcına 3 aylar denir. 3 ayların sonunda ise Ramazan Bayramı ortaya çıkar. Peki üç aylar ne zaman başlayacak? Üç ayların müslümanlar için önemi nedir? Üç aylarda hangi dualar okunur? İşte tüm detaylar...

Yeni yıla girilmesinin ardından dünya üzerinde yer alan milyonlarca müslüman üç ayları sevinçle karşılıyor. Fazlasıyla değeri bulunan bu ayların en önemli özelliği ise beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içerisinde yer almasıdır. 3 aylar ne zaman başlayacak? 3 aylarda okunacak dualar hangileri? Ramazan bayramı ne zaman?

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Mucizelerin olduğu bu aylarda, Regaip, Miraç ve Berat kandillerinin yanısıra Kadir Gecesi'ni de içerisinde yer aldığı üç aylar 8 Mart 2019'da ibadetlerle ihya edilmeye başlayacak. 8 Mart 2019'dan sonra Recep ayı idrak edilirken, 2 Nisan'da Miraç Kandili müslümanlar tarafından karşılanacak. Şaban ayı ise 6 Nisan'da başlayacak. 19 Nisan'da ise Berat Kandili tüm müslümanlar tarafından dualar ve ibadetlerle geçirilecek. On bir ayın sultanı dediğimiz Ramazan ayı 6 Mayıs'da başlayacak.

PEKİ RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Halk ağzıyla şeker bayramı olarak nitelendirilen on bir ayın sultanı 6 Mayıs 2019'da başlıyor. Kadir Gecesi, 31 Mayıs 2019 iken Arefe günü 3 Haziran 2019 olarak karşımızda olacak. Ramazan Bayramı'nın 1. günü 4 Haziran 2019 salı günü iken Ramazan Bayramı 2.gün 5 Haziran 2019 Çarşamba günü, Ramazan Bayramı 3. gün 6 Haziran 2019 Perşembe günü.

RECEB AYINDA OKUNACAK DUA

Müslümanların ilk olarak Recep ayına girmesinden dolayı, bu ayın fazlasıyla önemi dikkat çekiyor. Recep-i Şerif girdiği zaman Nebiyy-i Ekrem "Ey Rabbim! Bize Receb'i ve Şa'ban'ı mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır" diyerek dua ederdi.

Recep ayının ilk gününden itibaren Ramazan ayının sonuna kadar her gün bine adet kelime-i tevhid okunması gerekmektedir.

 

Yorumlar