TYT tercihleri ne zaman? TYT tercih klavuzu yayınlandı mı?

TYT tercihleri ne zaman yapılacak? Bugün sınava giren öğrenciler merak içinde sonuçları bekliyorlar. TYT tercih klavuzu açıklandı mı sorusu ve TYT hakkında tüm merak edilenler Ajanshaber.com'da.

TYT tercihleri ne zaman? TYT tercih klavuzu yayınlandı mı?

Bugün milyonlarca öğrenci üniversite hayalleri için büyük bir adım atarak TYT sınavına girdi. Bu sınav çıkışı öğrenciler şimdiden TYT tercihleri ne zaman yapılacak sorusunu merak etmeye başladı. Öğrenciler sınavın ikinci kısmı olan ve belirleyici olacak olan sınava pazar günü girecek ve üniversite sınavı telaşını tamamlamış olacak. TYT tercih klavuzu yayınlandı mı, ne zaman açıklanacak sorusu da öğrencilerin şimdiden kafasında oluşan sorulardan. Yarınki sınavın tamamlanmasının ardından sorular da cevaplanmış olacak. Peki TYT tercihleri ne zaman yapılacak? Detaylı bilgiyi haberimizin devamında bulabilirsiniz.

TYT TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversite hayali için bugün milyonlarca öğrenci YKS sınavına girdi. Kimisi için sınav güzel geçerken kimisi kötü geçen sınavın ardından göz yaşlarına boğuldu. Genel itibariyle merak edilen ise TYT tercihleri ne zaman yapılacak sorusu oldu.  ÖSYM TYT tercih işlemlerinin Ağustos ayında biteceğini açıklamıştı. Peki bunun için TYT tercih klavuzu yayınlandı mı?ÖSYM'nin TYT tercih dönemiyle ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

2018-ÖSYS tercih işlemleri, Temmuz 2018 tarihinde başlayacak ve Ağustos 2018 tarihinde sona erecektir. 2018-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır. Adayların tercih işlemi için Temmuz 2018 tarihinde ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

TYT TERCİH KLAVUZU YAYINLANDI MI?

TYT tercih klavuzu henüz yayınlanmadı. Fakat açıklandıktan sonra adaylar tercihlerini, Temmuz - Ağustos 2018 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2018-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır.

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

Tercih işlemleri,Ağustos 2018 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümü (2 kısım halinde düzenlenmiştir) mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

( Haziran 2018 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanan kılavuz, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının ve Üniversitelerin düzeltme/değişiklik talepleri doğrultusunda güncellenmiştir.)

Yorumlar

Çok Okunanlar Haberler