Türkiye'nin doğa harikası tabiat parkları

Türkiye’deki tabiat parklarından birini bile görmediyseniz, olağanüstü bir güzelliği kaçırdığınızın farkında değilsiniz.

Türkiye'nin doğa harikası tabiat parkları - Sayfa 1
Hafızanızı yoklayın, bakalım kaçını aklınızda tutabilmişsiniz? Ya da kaç tanesini tanıyorsunuz tabiat parklarının. Bitki örtüsü, yaban hayatı ve sahip olduğu eşsiz manzarayla tabiat parkları, Türkiye’de tam 223 tane. Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün koruması altında olan bu parklarda doğayla resmen iç içe geçeceksiniz. Parklar; Bisiklet, piknik, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, doğa temalı şenlikler, konaklama, olta balıkçılığı, yaban hayatı gözlemciliği ve yüzme gibi faaliyetler için doğaseverlere hizmet veriyor.
1 10
Türkiye'nin doğa harikası tabiat parkları - Sayfa 2
ÖLÜDENİZ KIDRAK TABİAT PARKI Kıdrak Koyu Tabiat Parkı Ölüdeniz’e bağlı bir koy. Burada kamp yapmak hatta uzun süre kalıp turkuaz sularından hiç çıkmamak kesinlikle planlarınızın içinde olmalı. Kıyıları olağanüstü manzaralara, jeolojik ve jeomorfolojik özelliklerine sahip. Aynı zamanda su sporları yapmaya da elverişli. Bu nedenle 950 hektarlık bölümü 1983’te tabiat parkı olarak ayrılmış
2 10
Türkiye'nin doğa harikası tabiat parkları - Sayfa 3
ARTVİN KARAGÖL 2002 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilen Karagöl, 1900’lü yılların başında Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınında bulunan bir tepenin kayması sonucu oluştu. Dünyanın en güzel gölleri listesine girmeyi hak eden Borçka Karagöl adeta gizli kalmış bir cennet gibi.
3 10
Türkiye'nin doğa harikası tabiat parkları - Sayfa 4
Vadilerin kenarından Karadeniz’in esen soğuk rüzgarıyla burayı gördüğünüz an adeta rüyada mıyım diye kendinizi sorgulayacaksınız. Vadi boyunca taş köprüleri ve altından akan hırçın sularında güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.
4 10